Řada rodičů kontrolovala výsledky testů hned po probuzení. „Dali jsme si budík na šestou hodinu ráno. Výsledky už v systému DiPSy byly, dokonce je měla na webu už i škola, kterou měl syn jako prioritní. A dostal se tam, hned v osm jsme to telefonovali zbytku rodiny. Byly to nervy,“ uvedla pro ČTK Jana ze Zlína.
Její syn bude od září studovat na Střední průmyslové škole polytechnické – Centru odborné přípravy Zlín. Na tento obor se letos hlásilo 149 uchazečů, škola jich brala 30.
Ve Zlínském kraji se celkově na střední školu hlásilo přes 5 400 deváťáků. Skoro 97 procent z nich uspělo, naopak 177 dětí ještě bude muset školu hledat. Většinou se hlásili na maturitní obor jinde než na gymnáziu nebo lyceu.
„Výsledek mě potěšil. Potvrdilo se, že síť středních škol je ve Zlínském kraji nastavena velmi dobře a tak, že vyhoví drtivé většině rodičů a žáků. Funguje také nový systém přijímacích zkoušek, který data dokáže rychle zpracovat a prezentovat,“ zmínila krajská radní pro školství Zuzana Fišerová.
Každý žák si vybral tři školy
Tradičně největší zájem byl o gymnázia, kam mířilo přes 3 300 přihlášek, z toho 1 317 v první prioritě. Jejich kapacita v regionu je přitom 1 093 míst. Pro letošní školní rok se někde třídy jednorázově nafoukly až na 32 žáků, čímž skokově přibylo 66 míst. Teď se situace vrátila k normálu.
Co mi jde a kam na střední? Osmáci ve Zlíně budou hledat silné stránky |
„Loni jsme vyhověli těm, kdo o to požádal, důvodem byl výjimečně vysoký počet uchazečů. Letos jsme takto nepostupovali i proto, že na středních školách přibyla lycea s přírodovědným, technickým, ekonomickým či zdravotnickým zaměřením. Tím se nabídka všeobecného vzdělání zvýšila,“ vysvětlila Fišerová.
Na Gymnáziu Lesní čtvrť ve Zlíně měli o třetinu přihlášek více než loni, což je důsledek nového systému. Poprvé bylo totiž možné podat přihlášku až na tři školy a uchazeči je seřadili podle priority.
„Práci nám to nezkomplikovalo, naopak odpadla práce se zápisovými lístky a rozřazováním uchazečů. Rodičům zase ubylo čekání a obcházení škol,“ řekl zástupce ředitele gymnázia Pavel Simkovič. Letos zde brali 120 zájemců na čtyřleté a 60 na osmileté studium.
Přihláška navíc nafoukla statistiky, šance na přijetí je podobná jako loni |
Právě gymnázia byla u řady uchazečů z hlediska priorit na prvním místě. Ve Zlíně byl zájem o obě gymnázia, tedy Lesní čtvrť a TGM, na pozici preferované školy číslo jedna rozdělený přibližně napůl.
Obecně v kraji platí, že na gymnáziích studuje asi třetina žáků a zbytek je na středních odborných školách. Vychází to z dlouhodobého záměru platného do roku 2024, který zohledňuje obory středoškolského vzdělávání a složení průmyslu a zaměstnavatelů v kraji.
Novinkou je přírodovědné lyceum
Z nových oborů přibyly například technické lyceum ve Vsetíně či Uherském Hradišti a ekonomické ve Zlíně nebo studijní program diplomovaná zdravotní sestra. Ten nabízejí v Uherském Hradišti či Kroměříži. Úplnou novinkou je maturitní obor přírodovědné lyceum, který nikde jinde v kraji není. Otevře ho Střední průmyslová škola Otrokovice. Zájem ze strany uchazečů o něj byl nižší a třída je zatím naplněná z poloviny, což se dalo očekávat.
„Když jsme před pěti lety otevírali nový obor, měli jsme první rok ve třídě třináct žáků,“ vzpomíná ředitel školy Libor Basel. „Je nyní na nás, abychom rodiče a žáky přesvědčili, že obor jim má co nabídnout a kvalita výuky bude vysoká.“
Zlínská střední škola vzkřísí vzdělávání obuvníků, otevře technické lyceum |
Ředitelé si nový způsob přijímaček vesměs pochvalují, upozorňují ale i na některé změny. Do loňska například platilo, že pokud některý přijatý uchazeč nenastoupil, šlo za něj přijmout dalšího zájemce v pořadí.
„Letos již toto neplatí a jedinou možností, jak uvolněné místo zaplnit, je vyhlášení druhého kola přijímacího řízení. Nejzazší termín k tomuto kroku je přitom pondělí 20. května,“ popsal Martin Metelka, ředitel vsetínského gymnázia.
Někteří uchazeči o osmileté studium si přitom podle něj možná chtěli přijímačky spíše jen vyzkoušet a k nástupu na střední školu se reálně nechystají.
„Obeslali jsme proto přijaté studenty, aby nás co nejdříve informovali. Uvolněná místa jinak zůstanou neobsazená a zájemci, kterým nyní uniklo přijetí byť o jediný bod či místo v pořadí, možnost studia na gymnáziu v následujícím školním roce definitivně ztratí,“ dodal Metelka.