Noclehárny svým klientům věří, potvrzení o bezinfekčnosti nevyžadují

  12:38
Kvůli nočním mrazům se stahují lidé bez střechy nad hlavou do nocleháren. Většina takových zařízení je v těchto dnech plná. Jestli však do společných pokojů míří jen zdraví lidé, to na řadě míst Zlínského kraje nechávají pouze na vzájemné důvěře.

Do většiny zařízení mohou lidé bez domova přijít, aniž by museli prokazovat bezinfekčnost. Výjimkou je noclehárna Červeného kříže na Hornomlýnské ulici ve Zlíně.

„Poté, co nás navštívil klient, který prokazatelně věděl, že je pozitivní na nemoc covid-19, čímž nám způsobil další provozní potíže, jsme obezřetní,“ vysvětlila sociální pracovnice zlínského Červeného kříže Pavlína Štechová.

Do noclehárny, v níž je k dispozici deset lůžek, smí vstoupit pouze lidé s dokladem o bezinfekčnosti. „Kdo nebude mít v ruce písemnost potvrzenou lékařem, očkovací průkaz nebo potvrzení o prodělaném PCR testu s aktuální platností, ten u nás nepřespí,“ řekla Štechová.

V noclehárně Samaritán v Otrokovicích, již provozuje Charita, žádné doklady nevyžadují, ale jednu z místností proměnili v karanténní pokoj. Příchozím nejprve změří teplotu, a pokud je to nutné, zařízení člověku se známkami nemoci pomůže se zajištěním testů.

„Příležitostí ve městě je k tomu dost,“ poznamenal vedoucí noclehárny Aleš Jaroš.

Bezdomovci platí v noclehárnách za přespání od 30 do 60 korun za noc, pouze ve vsetínském zařízení Elisa mají první noc zdarma a za každou další uhradí 50 korun. I zde je vstup možný po změření teploty a ujištění, že se klient cítí zdravý.

Zajímavostí je, že většina bezdomovců přichází s QR kódem v mobilu, čímž prokazuje svoji bezinfekčnost sama.

„Většinou se jedná o lidi, kteří se k nám neustále vrací, takže jejich aktuální stav známe,“ uvedl sociální asistent Miroslav Valtr s tím, že nikdo z personálu ani klientů Elisy dosud koronavirem neonemocněl.

Stejnou zkušenost mají ve Valašském Meziříčí. „Máme stálou klientelu, a pokud je třeba, provedeme antigenní test,“ uvedla vedoucí zařízení Klára Hrušková.

V Uherském Hradišti zavedlo nízkoprahové centrum Cusanus projekt Teplá židle. Ve vstupní chodbě do centra, které je v noci běžně zavřené, je bezdomovcům na přespání k dispozici pět židlí. Ani zde žádné potvrzení nevyžadují.