Film o dobrovolných hasičích natočený ve Zlínském kraji je na Berlinale

  16:50
Komedie Kdyby radši hořelo z prostředí dobrovolných hasičů s Miroslavem Krobotem, Annou Polívkovou a Michalem Isteníkem v hlavních rolích, rozšiřuje seznam filmů s kulisami Zlínského kraje. Právě dnes je světová premiéra snímku na programu Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně.

Na českou premiéru si filmová prvotina režiséra Adama Kolomana Rybanského počká až do poloviny června. Vznikala na lokacích v obci Chvalnov-Lísky, v Korytné, Roštíně, Vsetíně a Velkých Karlovicích.

Filmaři mají region v posledních letech v mimořádné oblibě. V Kroměříži a Zlíně vznikl v roce 2018 Českým lvem oceněný snímek režiséra Dana Svátka Úsměvy smutných mužů.

Snímek z filmu Kdyby radši hořelo

Režisér Luboš Hlavsa využil při loňském natáčení dokumentárního dramatu o životě Jana Ámose Komenského Jako letní sníh hrad Buchlov či skanzeny v Rymicích a Rožnově pod Radhoštěm, nejnovější film režiséra Olma Omerzu Atlas ptáků se zase odehrává ve Zlíně.

Všechny namátkou vybrané tvůrce přitom nespojuje jen zájem o region. Filmové štáby využily finanční podpory od města Zlína i od kraje.

Hejtmanství začalo poskytovat dotace v roce 2018 a slibuje jejich pokračování i v nadcházejících letech. Podmínky se ale mění. V roce 2019 kraj rozdělil deset milionů korun, letos to bude šest milionů korun, stejně jako v roce 2020. Program se bude vypisovat jen každý druhý rok.

VIDEO: Zakázaná pomlázka ožije v hasičské komedii Kdyby radši hořelo

„K úpravě částky došlo v době, kdy se snižovaly přidělené prostředky napříč celým rozpočtem,“ vysvětlila krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Pro každého z příjemců dotací platí podmínka, aby měl projekt jasný vztah ke Zlínskému kraji.

Hejtmanství, které dosud rozdělilo 25 milionů korun, věří, že dotace motivují filmaře k využívání místních firem, pomáhají zviditelnit region a posílit cestovní ruch. Ve filmech si zahrály stovky místních obyvatel, vznikla zde první komparzní agentura a studenti audiovizuální tvorby zlínské Baťovy univerzity dostali při natáčení unikátní praxi.

„Podpořené projekty vznikají ve zlínských studiích, zaměstnávají absolventy oboru animace Univerzity Tomáše Bati, zapojeni jsou herci a studenti ze Zlínského kraje, filmaři mají výdaje na území regionu,“ objasnila Fišerová.