Bez koupališť to nejde, radnice za nová platí miliony

  16:34
Hned několik měst ve Zlínském kraji je v letošní letní sezoně bez venkovního plaveckého bazénu. Většina z nich však chystá nápravu a do velkých projektů investuje desítky milionů korun.

Vizualizace plánovaného areálu v Zubří. | foto: Město Zubří

Patnáctý srpen se v Zubří stane důležitým milníkem. V tento den totiž radnice slavnostně otevře multifunkční areál s venkovním koupalištěm. Stavba, která v minulých letech rozdělovala lidi ve městě, přinesla několik obecních referend i soudních sporů. Pro místní ale nyní znamená, že se po dlouhých třinácti letech vykoupají ve vlastním bazénu.

„To je to nejdůležitější. Nebudou muset jezdit jinam a věřím, že nový areál posílí jejich vztah ke sportu a kultuře,“ myslí si místostarosta Zubří Aleš Měrka.

Nové koupaliště má dva bazény, tobogan, systém pro ohřev vody. Součástí moderního areálu je i sportovní centrum s wellness, masážemi, saunami a kuželkářskými drahami.

„Chtěli jsme otevřít ještě během letošní sezony, abychom otestovali čerpadla a odbyli si zkušební provoz. V půlce srpna už otevřeme i vnitřní zázemí, jen kuželkářské dráhy by měli položit až na konci měsíce,“ naznačil Měrka.

Fotogalerie

Odpůrcům projektu vadilo, že je na pětitisícové město zbytečně drahý. V posledním referendu loni odhlasovali, že si nepřejí areál s krytým bazénem. Cenu to snížilo ze zhruba 130 milionů na 107.

Radnice hradí tuto sumu z vlastních zdrojů a k tomu si bere třicetimilionovou půjčku. Výhrady kritiků, že splácení zmrazí městské investice, odmítá. „Budeme mít možnost přizpůsobit si dobu splácení podle našich potřeb,“ upozornil místostarosta Měrka.

Mohutná investice do koupacího areálu není až tak výjimečná. Bez koupališť je totiž aktuálně hned několik měst ve Zlínském kraji, ale skoro všechna plánují do rekonstrukce či výstavby nových bazénů dát desítky milionů.

Napajedla se těší na krytý bazén i zpřístupněný štěrk

Ambiciózní projekt za více než 100 milionů připravují Napajedla. Ve sportovním areálu u škol chtějí vystavět krytý bazén a tréninkovou halu. Komplex by měl sloužit místním lidem, školám i firmám. V plánech je 25 metrů dlouhý bazén a druhý menší pro děti.

„Čekáme na územní rozhodnutí stavebního úřadu. Doufám, že nebudou žádné průtahy a v příštím roce se dostaneme k výběru zhotovitele,“ sdělila napajedelská starostka Irena Brabcová.

Město má mít na investici našetřeno 100 milionů korun, na dalších padesát pak už má vyřízený úvěr.

Stavbou bazénu získají lidé v Napajedlích novou možnost ke koupání.

Další by mohla přibýt u stěrkových jezer poblíž Spytihněvi. Firma Cemex tu ukončuje těžbu štěrkopísku a dělá rekultivační práce.

„Pak bychom tyto pozemky rádi využili pro rekreaci. Momentálně řešíme změnu územního plánu a připravujeme přístupové komunikace,“ zmínila Brabcová s tím, že v lokalitě vznikne přírodní koupání bez komerčních staveb či zásahů do terénu. „Počítáme se základním zázemím, jako jsou převlékárny a sociální zařízení,“ doplnila starostka.

Letošní koupací sezonu obětovali v Bojkovicích. Zastaralý bazén se tady mění na moderní s řadou zábavních prvků a novou čisticí technologií. Za 50 milionů korun.

„To je ještě spodní hranice, za kterou lze projekt zrealizovat. Město takové peníze musí dát, fungující koupaliště sem zkrátka patří. Věřím, že se můžeme stát lákadlem i pro lidi z okolí,“ poznamenal bojkovický starosta Petr Viceník.

Mimo bazén investice zahrnuje i provozní budovu a parkovací plochy. Radnice doufá, že opravený areál stihne otevřít v polovině léta příštího roku. Je ale možné, že vynechá také příští sezonu.

„Rozhodně nebudeme chtít otevřít, pokud nebudeme mít všechno dokončené. To by nám jen ublížilo,“ zdůraznil Viceník.

Vizovice chystají nové koupaliště, ve Slušovicích jej odložili

Už od roku 2007 jsou bez koupaliště Vizovice. Tehdy skončila hygienická výjimka na jeho provoz. Radnice poté vykoupila pozemky a nechala si zpracovat několik studií a projektů na rekonstrukci, ale nikdy se do přestavby nepustila.

Nyní Vizovice počítají s tím, že koupaliště zrenovují za 20 milionů korun. Počítá se s novým bazénem rozděleným do tří částí a základními atrakcemi.

„S pracemi se začne nejdříve v příštím roce. Je ale nutné, aby investici ještě předtím odhlasovali zastupitelé,“ řekla místostarostka Alena Hanáková. Zásadní bude, jak se podaří vyřešit otázku financování.

„Je to velký objem peněz. Na druhou stranu všichni víme, že s koupalištěm je třeba něco udělat, a nechceme jej nechat v tomto stavu,“ podotkla Hanáková.

Naopak vlastního koupaliště se zřejmě v dohledné době nedočkají ve Slušovicích. Město přitom ještě před pár lety plánovalo výstavbu koupacího biotopu v areálu dostihové dráhy.

„Po volbách se ale trochu změnily priority a nyní to není aktuální. Tím nevylučuji, že se k tomu možná v budoucnu vrátíme,“ řekl starosta Slušovic Petr Hradecký.