Výbuch v Koryčanech poničil i sousední dům, obyvatele večer evakuovali

  8:02
Středeční výbuch plynu v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku, při kterém zemřeli dva dobrovolní hasiči, poškodil sousední stavení víc, než se původně předpokládalo. Ve čtvrtek večer na místě museli znovu zasahovat hasiči a evakuovat obyvatele přilehlých domů.

Hasiči likvidují trosky domu, který zničila exploze. | foto: HZS ZK

„Ve večerních hodinách vyjeli na místo profesionální hasiči ze stanice Morkovice-Slížany, neboť se na štítové stěně sousedního domu objevily nové praskliny,“ popsala krajská policejní mluvčí Lucie Javoříková.

Hasiči podle ní ihned evakuovali obyvatele obou přilehlých rodinných domů a velitel zásahu na místo povolal statika.

„Velení zásahu převzal velící důstojník směny ze Zlína a spolu se statikem provedl prohlídku obou budov. Bylo zjištěno, že došlo ke zhoršení stavu vnější konstrukce jednoho z objektů, který se nachází vedle rodinného domu zničeného výbuchem,“ informovala Javoříková.

Statik následně zakázal užívání jednoho ze sousedních objektů a nařídil zajištění jeho obvodových konstrukcí. 

Hasiči si k práci nechali ze Zlína přivézt nutné technické prostředky a postarali se o stabilizaci rohu objektu vně i uvnitř. „Konstrukce budou dále zajištěny pomocí stabilizačních stojek a výdřevy, která byla na místo dopravena speciálním kontejnerem ze stanice Kroměříž,“ sdělila Javoříková.

Hasiči podle ní na zajišťování budovy pracovali do půlnoci. „Nadále je to už o komunikaci statika přímo s rodinami, které v domech bydlí,“ dodala Javoříková.

Ještě ve čtvrtek dopoledne to přitom vypadalo, že okolní domy budou obyvatelné. Podle slov starostky Koryčan Hany Jamborové měl jeden z domů poškozené štítové zdivo, ale podle prvního posouzení statika byl obyvatelný.

Výbuch, který způsobila závada na plynovém potrubí, otřásl Koryčany ve středu po poledni. Podle policie před tragédií majitelé prováděli rekonstrukci domu, při níž došlo k poškození plynového potrubí.

K nahlášenému úniku plynu dorazila jednotka místních dobrovolných hasičů. Exploze si vyžádala dva lidské životy, další čtyři lidé jsou zranění.

Během čtvrtka také na místě dokončil svou práci vyšetřovatel hasičů. Policie včera oznámila, že věc prošetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, za což pachateli hrozí dva až osm let vězení.

Autor: