Za výbuch domu v Koryčanech dostal muž podmínku, při explozi zemřeli dva lidé

  11:58,  aktualizováno  15:02
Okresní soud v Kroměříži rozhodl v případu exploze rodinného domu v Koryčanech, při které předloni zemřeli dva dobrovolní hasiči. Obžalovaný jednatřicetiletý Hynek Šípek dostal za obecné ohrožení z nedbalosti dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou v délce 30 měsíců. Muž přiznal, že dům svépomocí opravoval a omylem navrtal plynové potrubí. Hrozilo mu až osm let vězení.

Vyplacení náhrady za nemajetkovou újmu soud obžalovanému nenařídil. Poškozené s jejich požadavky odkázal na občanskoprávní řízení.

Soudkyně Hana Machalová uvedla, že obžalovaný nevědomě navrtal plynové potrubí, čímž způsobil škodu na domě manželky ve výší 1,2 milionu korun a na sousedních domech 800 a 260 tisíc, navíc vydal v nebezpečí smrti dobrovolné hasiče z Koryčan.

Soudkyně také poznamenala, že nelze určit co přesně stojí za výbuchem samotným. Nepodařilo se vyloučit, že jej neiniciovali hasiči, kteří vešli do domu. „Nejde o to, že by něco zavinili, ale nevíme, co se v domě stalo,“ vysvětlila Machalová.

Blízcí jednoho z hasičů, který na místě zahynul, se po rozsudku rozplakali. Od soudu odešli, aniž by verdikt nějak komentovali.

Hasiči nebyli dostatečně proškoleni, říká obhajoba

Rozsudek není pravomocný. Obžaloba, obhajoba i zmocněnkyně poškozených si ponechali lhůtu na odvolání.

„Soud z popisu skutku vynechal poměrně zásadní část, která se týkala důvodů exploze domu. V souvislosti s tím nebylo rozhodnuto o náhradě škody poškozeným. Proto jsem si ponechal lhůtu na případné podání odvolání,“ reagoval státní zástupce Jiří Láníček.

Obhájce Jiří Hladík vinu svého klienta připustil, žádal však pro něj mírnější kvalifikaci. Čin považuje za zcela neúmyslný. „Je zřejmé, že hasiči nebyli náležitě informováni o situaci, která tam nastala, a nebyli dostatečně proškoleni,“ řekl advokát.

Svědčila i dispečerka plynáren

Dnešní hlavní líčení začalo videokonferencí. Dispečerka plynárenské společnosti na dálku popsala tísňové volání obžalovaného. „Podle toho, co říkal, se snažil něco udělat, cokoliv,“ uvedla svědkyně.

Znalec z oboru bezpečnostního inženýrství následně potvrdil, že iniciátorem výbuchu byl vadný vypínač, koncentrace plynu v jeho bezprostřední blízkosti byla teoreticky zapalitelná už minutu až dvě po začátku úniku. Reálně však plyn před tragédií unikal patnáct minut.

Státní zástupce navrhl obžalovanému podmíněný trest ve výši dva a půl roku, tedy mírně nad spodní hranicí trestní sazby.

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

„Přístup obžalovaného je nutno označit za téměř příkladný. Pokusil se zastavit přívod plynu, nahlásil událost, učinil opatření k zajištění okolí domu. Že se nepovedlo udržet perimetr po celou dobu, není možné mu klást k tíži,“ řekl Láníček s tím, že lítost obžalovaného hodnotí jako upřímnou.

„Není relevantní řešit, jestli měli hasiči něco udělat jinak, protože od okamžiku, kdy vystoupili z auta, měli do výbuchu reálně zhruba dvacet vteřin. Neměli čas udělat průzkum místa ani odtud zmizet. Neporušili žádné předpisy. Nic co udělali, nemohlo situaci zvrátit,“ uvedl státní zástupce v závěrečné řeči.

Hynek Šípek osudného dne svépomocí opravoval dům patřící jeho manželce. Před soudem přiznal, že v domě omylem navrtal plynové potrubí. „Chci jen říct, že mě to velmi mrzí,“ řekl tiše v průběhu závěrečných řečí.

„Obžalovaný udělal vše, co měl, ke zmírnění následků,“ uvedl obhájce s tím, že hasiči jedoucí na místo podle něj neměli dost informací.

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

K explozi podle obžaloby přispěla i závada na elektroinstalaci. Jednatřicetiletý Šípek při vrtání do stěny poškodil plynové vedení, což způsobilo masivní únik plynu. Vzápětí upozornil manželku, aby z domu odešla a zabezpečil jeho bezprostřední okolí.

Ohrozil nicméně celou řadu lidí, včetně řidičů projíždějících kolem domu. Před soudem svého činu litoval a popsal, že se snažil explozi zabránit. Masivní výbuch si vyžádal životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů. Další dva utrpěli zranění, zranil se i Šípek.

Dům v Masarykově ulici explodoval 15. září 2021. Výbuch jej zcela zničil, značně poškodil i dva sousední rodinné domy. Nyní už jsou opravené. Podle obžaloby činila majetková škoda téměř 2,3 milionu korun.

Příbuzní obětí a zraněných, město Koryčany, zdravotní pojišťovny a správa sociálního zabezpečení požadují u soudu jako náhradu za nemajetkovou újmu přibližně 18 milionů korun.

16. září 2021