Blackouty mají ve městě při každé větší bouřce, řešení je v nedohlednu

  14:48
Rozsáhlý výpadek elektřiny způsobený přírodními živly nebo v důsledku mimořádné události v přenosové soustavě, je při silnější bouřce pro Slavičín na Zlínsku a okolí běžná věc. Hledání trasy koridoru pro vysoké napětí na trase Slušovice - Slavičín však končí patem. Řešení je i po 25 letech v nedohlednu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Blackout na Slavičínsku zažívá pravidelně nejméně deset tisíc obyvatel včetně nemocnice a několika průmyslových firem, tedy největších odběratelů energie. Často trvá i několik hodin. Malé město trápí už pětadvacet let nízká kapacita přenosové soustavy a v krajní variantě hrozí, že stejně dlouhou dobu ještě potrvá.

„Jsme zoufalí a unavení, navíc ve všech řízeních spojených se stále jen chystanou nápravou situace nemáme žádný rozhodující hlas,“ říká odevzdaně slavičínský starosta Tomáš Chmela. „Pomalu už ztrácíme naději, vyjadřovat se můžeme pouze k vlastnímu katastru,“ konstatoval.

Důvodem prodlužujících se problémů je nesouhlas okolních obcí s návrhem energetické společnosti EG.D na zkvalitnění dodávek elektřiny na trase od Slušovic do Slavičína. I když si Zlínský kraj už před několika lety zařadil do svých zásad územního rozvoje koridor Slavičín – Valašské Klobouky – Střelná, distributor tvrdí, že jiná varianta než směr přes Provodov, Pozlovice a Petrůvku není možná.

Nesouhlas s touto trasou, jejž kromě zmíněných obcí vznesly také Dolní Lhota, Podhradí, Zádveřice Raková, Želechovice nad Dřevnicí a Luhačovice, našel v minulých dnech odezvu v expertize zlínského hejtmanství.

Výsledek vyžádaného posudku na úplné posouzení vlivů projektu na životní prostředí EIA vrací situaci zpět do devadesátých let. I když se o zvýšení bezpečnosti distribuční soustavy na Slavičínsku začalo poprvé uvažovat už tehdy, dodnes žádný zásadní vývoj nenastal.

Autor posudku Pavel Bauer nalezl v záměru EG.D tolik nedostatků, že jej doporučil vrátit energetikům k přepracování a doplnění. „Rozsah nedostatků dokumentace je natolik rozsáhlý, že není možné všechny jednotlivosti ani vyjmenovat, přestože se o to moje zpráva v řadě případů snaží,“ uvedl Bauer.

Posuzoval vliv 29,5 kilometru dlouhého koridoru stožárů na krajinu, dopravu, vodní zdroje, lesy, možné klimatické změny, zábory půdy, kvalitu bydlení i celkový život obyvatel. Do kategorie nejvážnějších problémů zařadil například nadměrné kácení dřevin.

„Třeba hodnotit vykácení šestadvaceti hektarů lesa ve třicet metrů širokém pásu, z toho z nemalé části v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, jako neměřitelný dopad, to považuji za absurdní,“ napsal v posudku Bauer.

Energetici trvají na trase přes Provodov

Podle krajské radní pro životní prostředí Hany Ančincové je nyní na společnosti EG.D, jakou formou se s problémem vypořádá. „Energetici mají tříletou lhůtu, do níž musí předložit nový záměr,“ upozornila radní. „Pokud to nestihnou, řízení k posouzení vlivu projektu na životní prostředí končí a bude se otevírat nové,“ dodala.

Naproti tomu distribuční společnost opakovaně potvrdila, že trvá na předložené variantě trasování a návrh obcí stáhnout dráty v problémových místech do země považuje vzhledem k rázu krajiny Vizovických vrchů, Luhačovického zálesí a chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty za nemyslitelné.

Mluvčí EG.D Roman Šperňák uvedl, že možné je pouze snížení výšky třicetimetrových stožárů, což by ale navýšilo jejich počet. Co se týče reakce na vrácení projektu k přepracování, k tomu se investor zatím staví zdrženlivě.

„Dnes můžeme pouze potvrdit, že se nám projekt vrátil s připomínkami. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi čerstvou informaci, musíme se s obsahem nejdříve detailně seznámit,“ konstatoval Šperňák s vysvětlením, že na jakoukoli reakci je velmi brzy.

Problém s elektřinou na Slavičínsku potrvá

Zato „protestující“ radnice už mají jasno. „Problémovou lokalitu východně od Slavičína lze jednoznačně zabezpečit trasou směrem na Valašské Klobouky a Střelnou. Máme zjištěno, že technicky je to možné,“ tvrdí starosta Luhačovic a zástupce dotčených obcí Marian Ležák. „Očekáváme, že v přepracovaném záměru se nakonec objeví právě tento koridor,“ zmínil.

Obce podle Ležáka chápou, že distribuční společnost řeší své logistické potřeby a snaží se o zvýšení bezpečnosti dodávek elektřiny, ale na druhou stranu je údajně evidentní, že zde probíhá opakovaná snaha o nejlevnější a nevyhovující řešení s fatálním dopadem do lázeňského, turistického a z větší části chráněného území.

„Nikdo proti vylepšení rozvodné sítě nic nenamítá, je to nutnost,“ souhlasí luhačovický starosta. „Všechno se ale musí uskutečnit za ohleduplných podmínek k přírodě a životním podmínkám obyvatel,“ doplňuje.

Samostatnou kapitolou jsou odhadované náklady a předpokládaný začátek prací. V obou případech nenabízí ani jedna ze zúčastněných stran žádnou odpověď. „Zdá se, že problém s elektřinou bude ve Slavičíně trvat dalších několik let,“ reagoval starosta Chmela.