Lidé nosí muzejníkům poklady, překvapil je knoflík ze sluhovy livreje

  16:48
Muzeum v Holešově, které se letos po dvanáctileté přestávce otevírá na zámku, loni požádalo obyvatele v regionu, aby jim přinášeli staré věci, které už neupotřebí, ale mohly by mít historickou hodnotu. Získali tak třeba kovový knoflík, jenž patřil k livreji služebnictva hrabat bruntálských.

Kovový knoflík patřil k livreji služebnictva hrabat bruntálských. | foto: muzeum Holešov

Knoflík muzejníky překvapil. S pouhými třemi centimetry působí nenápadně, přesto je zatím nejcennějším předmětem, který od veřejnosti získali.

„Ve sbírkách nic podobného nemáme. Livreje se zpravidla nedochovávají a tento knoflík je navíc ve velmi dobrém stavu,“ okomentovala dar správkyně muzea a kurátorských sbírek Renée Rudolfová. „Nic podobného jsme nikdy neviděli,“ poznamenala.

Lidé za několik měsíců přinesli i další vzácnosti. Muzejní sbírky rozšíří například stoleté historické mapy, kancionál, stará tištěná periodika nebo vojenský kufr. „Jsou to velmi zajímavé kousky a mají příběh, což je v případě takových darů do muzea velmi důležité,“ poznamenala Rudolfová.

Z pokladů, kterými lidé přispějí, plánuje v budoucnu muzeum pořádat pravidelné tematické výstavy.

„Nadále poptáváme zajímavé historické předměty či jiné umělecké artefakty,“ podotkla Dana Podhajská z Městského kulturního střediska. „Pracovníci muzea předmět posoudí, a pokud zjistí, že město něco podobného ve sbírkách nemá nebo se jedná o jinak zajímavý kousek, rádi si dárek převezmou,“ zmínila.

Muzeum se letos po dlouhé odmlce otevřelo 5. května slavnostní vernisáží. Expozice Sto let muzejnictví v Holešově zahájila obnovený provoz muzea a výstava obrazů holešovského malíře Františka Růžičky otevřela galerii.

„Muzeum bude prezentovat výběr ze sbírek a každý rok vytvoří novou výstavu. Galerie se bude soustředit na výtvarné umění ze svých sbírek,“ popsala Podhajská.

Výstava v muzeu potrvá do 2. října, obrazy Františka Růžičky vystřídají v polovině července díla dalšího holešovského rodáka a výtvarníka Waltra Stambergera. Tato výstava se tematicky pojí s letošním festivalem židovské kultury.

V rámci Dnů města Holešova se o víkendu 7. a 8. května konají vstupy do muzea a galerie zdarma.