Nakažených klíšťat přibývá, počet nemocných encefalitidou se zdvojnásobil

  13:48
Epidemiologové ve Zlínském kraji potvrdili za letošní rok 57 případů nakažení klíšťovou meningoencefalitidou. Loni jich přitom v této době bylo jen 24.

Patří k nejnebezpečnějším onemocněním mozku a i v lehčí formě může způsobit trvalé následky.

S klíšťovou encefalitidou bojuje v České republice v posledních letech čím dál více lidí. Ve Zlínském kraji je letos počet dvojnásobný oproti loňsku.

Zhruba před měsícem se nakazil i šestačtyřicetiletý Petr P. ze Zlína, na kterého se infikované klíště přisálo zřejmě na Provodovských pasekách. Po týdnu, kdy trpěl slabostí a bolestmi hlavy, skončil v nemocnici. Diagnóza zněla jasně, prognóza nejistě.

„Asi týden jsem jenom ležel, měl čtyřicítky horečky. Nemohl jsem chodit ani mluvit. Byla to docela hrůza,“ popsal pacient.

Kritickou dobu prožil na infekčním oddělení Uherskohradišťské nemocnice, kde užíval kortikoidy. Poslední dny strávil na rehabilitačním oddělení ve Zlíně.

„Stačí, když vyjdu po schodech čtyři patra na cvičení, a už nemám sílu,“ uvedl. „Můj stav se ale jinak zlepšuje,“ těší ho.

Podobně nakažených lidí napočítali epidemiologové ve Zlínském kraji do začátku letošního srpna 57. Loni jich ve stejnou dobu bylo 24. V celé republice stoupl počet nakažených o pětadvacet procent oproti loňskému roku. Do června se nakazilo 158 lidí, v červenci už jich bylo 366 a v srpnu přibylo dalších 222.

„I když je červenec každoročně měsícem s největším počtem nakažených, nárůst je letos vysoký. V podstatě jde o desetileté maximum,“ upozornil Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.

Epidemiologové připisují vysoký počet nemocných lidí zvýšenému počtu nakažených klíšťat. Obecně je jich v Česku mezi dvěma a sedmi procenty. Přispívají k tomu také měnící se klimatické podmínky, které množení klíšťat nahrávají, pomáhá jim i mírná zima, deštivé počasí nebo přemnožení hrabošů, díky kterým přežije více larev klíšťat a nakazí tak více lidí. Ti navíc v letošním roce kvůli koronavirovým omezením častěji mířili do přírody.

Rizikovými místy ve Zlínském kraji jsou například Vlachovice, Žlutava, Hvozdná, zlínské části Jaroslavice a Mladcová, Želechovické paseky, Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm, Huslenky, Hrachovec, Velké Karlovice, Buchlovice nebo Žítková. V těchto lokalitách pacienti potvrdili přisátí infikovaného klíštěte.

Inkubační doba až dva týdny

Zvýšené počty nemocných potvrzují i lékaři. „Pozorujeme to i u nás v nemocnici, měli jsme tady pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění. Přicházejí s teplotami, bolestmi hlavy, zvracením, průjmy a uvádějí předchozí přisátí klíštěte,“ poukázala primářka Neurologického oddělení Vsetínské nemocnice Blanka Rychlíková.

„Pokud to zdravotní stav vyžaduje a situace umožňuje, překládáme tyto pacienty po potvrzení diagnózy na infekční oddělení do Uherského Hradiště, jinak pacienty hospitalizujeme na izolačních pokojích na našem oddělení,“ doplnila.

Encefalitida může lidským organismem projít bez zjevných příznaků, ale může také ohrozit život nebo způsobit smrt. Z klíštěte se virus dostane do těla během několika hodin. První příznaky infekce se objevují za jeden až dva týdny po nákaze, délka inkubační doby ale může být až dva týdny.

Onemocnění často probíhá ve dvou fázích. Nejdříve se projeví podobně jako chřipka. Únavou, bolestmi hlavy, zvýšenou teplotou, nevolností, bolestí kloubů a svalů. Po několika dnech obtíže zmizí a u části nemocných může dojít k uzdravení.

Do dvou týdnů se v opačném případě může projevit druhá fáze se silnými bolestmi hlavy, horečkou, zvracením, poruchami spánku a paměti nebo světloplachostí. Trvalé následky, třeba deprese, ochrnutí nebo poruchy soustředění, si může odnést až čtvrtina pacientů.

„Pro léčbu je důležitý klidový režim bez zátěže,“ upozornila Rychlíková. „Co se týká medikace, užívají se zpravidla kortikoidy a vitamíny.“

Nejúčinnější formou prevence proti onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování. Po očkování si tělo vytváří ochranné protilátky, které dlouhodobě přetrvávají. Základní očkování se podává ve třech dávkách, přičemž jedna stojí kolem 800 korun. České zdravotní pojišťovny na očkování přispívají.

Naproti tomu lymeská borelióza, kterou klíště také přenáší, je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Do závažnějšího stadia se nemocní nedostávají. S touto nemocí se ve Zlínském kraji loni setkalo 341 lidí.

23. července 2012

Autor: