Pozor na klíšťata, počet nakažených encefalitidou se za rok zdvojnásobil

  6:54
Za poslední rok se ve Zlínském kraji zdvojnásobil počet případů klíšťové encefalitidy, tak výrazný nárůst jiný kraj v republice nemá. Klíšťata jsou vlivem klimatických změn přemnožená a rozšiřují se do vyšších nadmořských výšek.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Alespoň dvakrát týdně sbalí dětem batůžky, vezmou psa a vyrazí na několik hodin do lesa. Osmatřicetiletá Mirka Novotná s manželem tak v době karantény udržuje v pohybu sebe i dva školáky. Už v dubnu několikrát našla přisáté klíště u tříleté fenky.

„Teď už jsem ale vytahovala klíště i sobě a mladšímu synovi. Manžel v minulosti prodělal boreliózu, tak si na to dáváme pozor, ale úplně se jim vyhnout nedá,“ popsala.

Podobné zkušenosti má víc lidí. Do přírody nebo městských parků totiž vyrážejí kvůli vládním opatřením častěji než dříve.

Riziko přenosu klíšťové encefalitidy, která může mít trvalé následky, přitom stoupá. Aktivita klíšťat je znatelná a poslední celorepubliková čísla nakažených jsou vyšší než před rokem.

Zlínský kraj navíc ze statistik vybočuje. V roce 2019 zde hygienici zaznamenali 53 případů encefalitidy, dva roky předtím 23. Počet sice není ve srovnání s jinými regiony tak výrazný, ale nárůst je více než dvojnásobný a nejvyšší v zemi.

„Je to způsobeno řadou faktorů. Jednak změnou klimatických podmínek s přemnožením klíšťat a jejich rozšiřováním do vyšších nadmořských výšek, zvýšeným pohybem lidí v přírodě nebo dostupnější diagnostikou a vyšetřováním i mírných průběhů onemocnění,“ vysvětlila Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Podle ní během posledních let došlo k rozšíření ohnisek nákazy. „Vidíme to hlavně na Valašsku, kde jsme v minulosti onemocnění nezaznamenali,“ zmínila Ševčíková.

Jen pro srovnání, v Moravskoslezském kraji stoupl mezi lety 2017 a 2019 počet nakažených ze 49 na 81, v Jihomoravském ze 43 na 71, v Olomouckém ze 46 na 69 a v kraji Jihočeském, Plzeňském nebo Ústeckém dokonce čísla klesla.

Encefalitida má horší průběh u starších lidí

Epidemiologové čekají, že letos se počet nakažených klíšťat ještě zvýší kvůli mírné zimě i přemnoženým hrabošům, díky kterým přežije více larev a nakazí tak více lidí. Ve Zlínském kraji se zatím encefalitida potvrdila u tří lidí z oblasti Želechovických pasek, Liptálu a Valašskomeziříčska.

O některých rizikových místech v kraji hygienici vědí. Opakovaně se lidé nakazili například v těchto lokalitách: Luhačovicko, Želechovické paseky, Vizovické vrchy v okolí rozhledny Vartovna, okolí Huslenek a Horní Lidče, okolí obce Košíky, Uherskobrodsko, Vsetín, Dolní Bečva, Lůžkovice či Zlín.

Hygienici také sami parazity na různých místech sbírají a zjišťují přítomnost viru. Takto zkoumali rekreační oblast v Rajnochovicích, park na Štěrkovišti v Otrokovicích nebo okolí pramene Aloiska v Luhačovicích. Vzorky sice nákazu nepotvrdily, ale to neznamená, že ji klíšťata v těchto místech nemají.

„Vzhledem k narůstajícím počtům onemocnění v kraji plánujeme letos sběr klíšťat ve vytipovaných lokalitách v červnu a září,“ upozornila Ševčíková.

Onemocnění by se nemělo podceňovat. Encefalitida může způsobit trvalé následky a i lidé s lehčím průběhem se léčí více než měsíc. Doporučené je očkování, které třeba v sousedním Rakousku snížilo počty nakažených.

„Nejnebezpečnější je postižení mozku a dalších částí centrálního nervového systému. K proniknutí virů do těla člověka přitom stačí přisátí trvající dvě hodiny,“ řekl Rastislav Maďar, člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

Riziko vážnějších potíží se zvyšuje s věkem. Před dvěma lety bylo nejvíce nakažených ve Zlínském kraji ve věku nad 70 let.

„Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že onemocnění u starších osob mívá horší průběh. Často se rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti nebo poruch spánku,“ varovala Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Encefalitida je virové onemocnění, na které neexistuje léčba. Projevuje se bolestí hlavy, horečkou, nevolností, bolestí svalů, pak může nastat několikatýdenní přestávka, po které nemoc může propuknout silněji.

Naproti tomu lymeská borelióza, kterou klíště také přenáší, je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Do závažnějšího stadia se nemocní nedostávají. S touto nemocí se ve Zlínském kraji loni setkalo 341 lidí.

23. července 2012

Autor: