Karolinka hledá nového zubaře. Nabízí mu půl milionu, byt i vybavenou ordinaci

  16:18
Taková nabídka tady zřejmě ještě nebyla. Zastupitelé v obci Karolinka s necelými dvěma a půl tisíci obyvatel rezervovali ze svého rozpočtu půl milionu korun a nabízejí ho jako náborový příspěvek lékaři, který převezme stomatologickou ordinaci. Ta je už více než měsíc zavřená.

„Není to malá částka, ale nabídku inzerujeme na všech možných místech už nějaký čas a ani za těchto podmínek to pro stomatology asi není tolik zajímavé. Ozvali se mi zatím zájemci ze Slovenska, nic jistého však nemáme,“ konstatoval místostarosta Oldřich Škorňák. „Ale nabízíme toho více a věřím, že se najdou lékaři, kteří dají přednost malebné přírodě na Valašsku před velkým městem,“ dodal.

Na zubaře jsou v Karolince zvyklí dlouhé roky, stejně jako na praktického lékaře. Odchodem mladé lékařky přišlo o tuto péči přes 1 200 obyvatel, kteří jen stěží najdou náhradu v okolí. Mnozí musí jezdit až do Zlína nebo Frýdku-Místku.

Obec přitom nabízí zajímavé pracovní podmínky. Kromě zmíněné odměny také vybavenou a zrekonstruovanou zubní ordinaci, smlouvy se zdravotními pojišťovnami, nadstandardní plat, čtyřpokojový byt v centru města a možnost pronájmu nebo odkoupení ordinace. Karolinka navíc s poslední lékařkou uzavřela zaměstnaneckou smlouvu, takže za ni i sestru odváděla sociální a zdravotní pojištění. Financovat může rovněž další vzdělávání.

„V případě zaměstnání se lékař vlastně vůbec nemusí starat o chod ordinace. Všechno vyřizovala a řešila obec,“ upozornil Škorňák.

Dosavadní mladou lékařku, rodačku z nedaleké obce Hovězí, se podařilo získat už během studia. V posledním ročníku jí obec platila stipendium a studentka se zavázala ke tříleté pracovní smlouvě. Přestože obec předpokládala, že lékařka zůstane a smlouvu prodlouží, přijala několik měsíců před vypršením smlouvy nabídku ze Zlína.

Kdo hledá zubaře, musí spoléhat na štěstí či náhodu. Problémy jsou všude

Právě v krajském městě je přitom pokrytí stomatology velmi dobré. „Zlín a jeho okres je atraktivní, je to hezké město. Patříme ve srovnání se zbytkem republiky k těm, co jsou stomatologickými ordinacemi vybavení nejlépe. A když některý kolega končí, nemá problém najít náhradu, dokonce ani mezi absolventy, což jsou většinou mladí lidé, kteří odtud pocházejí nebo se sem přivdali či přiženili,“ podotkla vizovická zubařka a předsedkyně Oblastní stomatologické komory Zlín Vladimíra Kubíčková.

Podle dat České stomatologické komory připadá na jednoho zubaře ve Zlínském kraji 1 255 obyvatel. To je šesté nejnižší číslo mezi regiony včetně Prahy. I věk lékařů je pro budoucnost této péče příznivý, protože početně největší skupina je zde ve věku 23 až 39 let.

Některá místa ale mohou mít problém. Uzavřená ordinace v Karolince není osamocená. Kolegu hledají i v malé klinice v Uherském Hradišti nebo ve Vsetíně, kde je k dispozici vybavená a nově zrekonstruovaná ordinace.

„Už jsem tady měla dva zájemce, ale sešlo z toho. Teď se rozhoduje další lékařka, která by se měla stěhovat do Rožnova pod Radhoštěm. Ale také nevím, jak to dopadne. Mí klienti si zkoušejí shánět ve městě a okolí náhradu a přejít k jinému lékaři, ale šance je tady velmi malá,“ upozornila dlouholetá vsetínská stomatoložka Vlasta Johnová, která se starala o 1 300 klientů a na konci ledna odešla do důchodu.

Autor: