Puma nám zabíjí slepice, volali lidé. Hlídka objevila exotického karakala

  8:56
Obyvatele okrajové části Zlína vyděsil v úterý večer útok exotické kočkovité šelmy, která jim potrhala slepice. Utekla majitelům, kteří ji stihli odchytit ještě před příjezdem strážníků. Nyní jim však hrozí pokuta.

Mládě karakala zaútočilo v okrajové části Zlína na slepice (červenec 2022) | foto: MP Zlín

„Majitelku kontaktoval soused a upozornil ji, že ve výběhu slepic se nachází puma, která je trhá. Po tomto sdělení žena pohotově vytočila linku 156 a na místo zamířila hlídka Útvaru kynologické služby Městské policie Zlín,“ řekl zástupce ředitele zlínské městské policie Pavel Janík.

Druhá hlídka zatím vyzvedla pracovníka městského odboru životního prostředí a přivezla jej na místo.

„Po příjezdu bylo zjištěno, že ve výběhu slepic skutečně úřadovala šelma, ale nejednalo se o pumu, nýbrž o mládě karakala,“ uvedl Janík.

Karakal je kočkovitá šelma střední velikosti podobná rysovi, jejíž domovinou je Afrika a Asie. Dosahuje hmotnosti až 22 kilogramů.

Strážníci zjistili, že karakal patří manželům, kteří v lokalitě hlídali dům příbuzných. „Když na zahradě připravovali večeři, zmocnily se mladé šelmy přirozené pudy a vydala se na zahradu domu v sousedství,“ popsal Janík.

Šelma zadávila celkem pět slepic. V okamžiku, kdy majitelé uslyšeli hluk a křik majitelky kurníku, přiběhli na místo a zvíře sami odchytili.

I když se dohodli na úhradě za slepice, budou muset incident vysvětlil přestupkové komisi. Chovatel, který nezabezpečí své zvíře proti útěku, se totiž dopouští přestupku podle zákona na ochranu zvířat proti týrání a hrozí mu pokuta.

Autor: