Podnikatelé ze Šmoulího města jdou do soutěže, chtějí zachránit své firmy

  8:58
Podnikatelé ze zlínského Šmoulího města na Jižních Svazích se přihlásí do soutěže na pronájem pozemků. Tu město vypsalo v únoru na nové využití této atraktivní lokality uprostřed sídliště.

Areál restaurací a prodejen působí uprostřed největšího zlínského sídliště Jižní Svahy jako zjevení už řadu let. (2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Do soutěže jako spolek Šmoulí město půjdeme,“ potvrdil jeho předseda Tomáš Pantlík. „Práce už se tam udělalo hodně, investice jsou v milionech, strávené roky tam taky nikdo nesmaže. Musíme to zkoušet, dokud to jde. Budeme bojovat,“ doplnil.

Město se chtělo s nájemníky loni dohodnout, že městské plochy vyklidí do konce letošního roku. Ti s tím však nesouhlasili. Naopak poslali na radnici petici a návrh, jak by se jejich stávající objekty mohly proměnit.

Radní ale vypsali letos v únoru soutěž na pronájem pozemků. Ovšem tak, že kromě nové výstavby se mohou také rekonstruovat stávající objekty.

„Zvolili jsme cestu, aby byla soutěž otevřená pro všechny, a to že se do ní spolek přihlásí, je z jejich strany jen logická volba. Uvidíme, s čím přijdou,“ reagoval primátor Jiří Korec.

„Může se stát, že to nebude pro nikoho dalšího atraktivní, nebude tam chtít vložit finanční prostředky a nabídka spolku bude nejlepší,“ poznamenal náměstek primátora Pavel Brada. Současně se ale podle něho město nechce vázat jen na podnikatele, kteří dnes ve Šmoulím městě působí.

Podnikatelé chtějí zachránit Šmoulí město ve Zlíně, navrhli jeho proměnu

Podle vedení radnice má prostor větší potenciál, než jak je využívaný dnes. V nízkých budovách z 90. let jsou většinou restaurace a podobné služby. Okolí je ale velmi zanedbané a nevlídné. Fasády jsou posprejované, v uličkách se často povalují odpadky. Proto chce celý prostor město změnit k lepšímu. A to prostřednictvím soutěže, která poběží tři měsíce.

Podle Pantlíka je termín hodně krátký. „Dohodli jsme se s architektem, s nímž jsme již dříve spolupracovali, že zkusí splnit zadání, aby nás ze soutěže nevyloučili. Podle něho je ale termín šibeniční. Doba je tak krátká, že už to někdo zřejmě musí mít nachystané,“ naznačil Pantlík.

Když v únoru přesvědčoval zlínské zastupitele, aby soutěž neschválili, hovořil v této souvislosti o firmách Cream a Koma Modular. Primátor to tehdy nechtěl komentovat. Vedení města naopak říká, že podmínky soutěže jsou hodně volné, aby byla co nejvíce otevřená.

Komise složená z politiků a úředníků bude u návrhů hodnotit především celkový přínos pro město. Nájemní smlouvu s investorem uzavřou na 20 let.

21. března 2023

Autor: