Zásahem u tragického požáru ovládli kroměřížští hasiči republikovou anketu

  9:52
Skleněná zásahová helma zdobí nyní hasičskou zbrojnici jednotky dobrovolných hasičů v Kroměříži. Patří jí prestižní místo. Zdejší hasiči ji totiž získali za vítězství v celostátní anketě Jednotka dobrovolných hasičů 2019.

Členové sboru kroměřížských dobrovolných hasičů při přijetí na místní radnici | foto: město Kroměříž

„Jsem na kolegy nesmírně pyšný. Jejich práce je na velice dobré, až profesionální úrovni,“ řekl během slavnostního ceremoniálu velitel jednotky Adam Fuksa.

Ten převzal ocenění a prakticky zároveň také velení. Před pár dny totiž vystřídal dosavadního velitele jednotky Zdenka Janáska.

V jeho týmu poslední roky působil jako zástupce. „Velel rovných pětadvacet let,“ připomněl s respektem v hlase.

Fotogalerie

Anketa spojuje nominaci odborníků a hlasování veřejnosti. Odborníci ocenili především loňský zásah u požáru opuštěné kotelny na kroměřížském sídlišti Zachar.

Ten byl podle Fuksy mimořádně náročný fyzicky i psychicky. V plamenech tehdy zemřeli dva lidé.

„Většina z mladších členů týmu se s úmrtím na místě požáru setkala poprvé,“ připomněl Fuksa.

Ke kotelně v minulosti vyjížděli několikrát. Pohybovali se tam lidé bez domova a často hořely odpadky. Tentokrát byl ale rozsah mnohem větší a navíc se po příjezdu dozvěděli, že uvnitř jsou lidé.

Dobrovolní hasiči pomáhali s průzkumem objektu, hašením i transportem jednoho z mužů, který zůstal uvězněn v budově.

Byl těžce popálený a zraněním nakonec podlehl. Druhé z obětí už nebylo možné pomoci.

Celkem loni vyjížděli dobrovolní hasiči z Kroměříže k více než sedmdesáti událostem.

Největší díl jejich práce obnáší technické zásahy, třeba čerpání vody ze zatopených objektů nebo odstraňování popadaných stromů. Pomáhají také u dopravních nehod.

Letos šestatřicetiletý Fuksa je profesionální hasič a působí jako krajský koordinátor preventivně výchovné činnosti. Jako mnoho jeho kolegů ale zároveň pracuje i v jednotce dobrovolných hasičů.

V anketě, která se konala už podeváté, bylo přihlášených 135 jednotek a sborů. Do finále jich postoupilo po 25 ve dvou kategoriích.