Hrobař od kapely Premier vedl hitparády, teď podle něj vznikla kniha

  16:40
Když kapela Premier v roce 1993 vydala píseň Hrobař, bylo Jaroslavu Irovskému teprve osm let. I on ale brzo poznal, jaké kouzlo má song, který později do světa prorazil díky televizní hitparádě Eso a stal se jedním z největších domácích hitů 90. let. Nyní je Irovský textařem kapely a na základě někdejšího hitu napsal knihu.

Jaroslav Irovský má už na svém kontě šest knih, další bude Hrobař. | foto: Jaroslav Irovský

„Na Premieru jsem vyrůstal a později začal chodit jako fanoušek i na koncerty. Hrobař už je dnes úplná klasika, která je dokonce součástí zpěvníků,“ říká Irovský.

Slušovickému rodákovi a spisovateli je dnes 35 let a jako textař Premieru působí poslední tři roky. S kapelou spolupracoval na poslední desce Hlasolamy a podílí se i na novém albu, které vyjde příští rok.

Od letoška je také autorem knihy nazvané podle zmíněné nejslavnější písničky skupiny. Hrobař se odehrává v ulicích města Zlína a na přilehlém Lesním hřbitově.

Podle autora jde o psychologické drama s prvky fantaskna, v němž líčí příběh členů zlínské rockové kapely Ask the Dust a jejího zpěváka Jindřicha Bukovského.

„Ten svým nezřízeným způsobem muzikantského života bourá základy rodinného zázemí tvořeného jeho přítelkyní Monikou, aby poté nedobrovolně opustil byt a dostal se do ‚péče‘ Jaromíra Duška, samotářského, podivínského hrobaře pracujícího na zlínském Lesním hřbitově a bydlícího jen pár stovek metrů za jeho hranicí v odlehlém starém domě,“ popisuje Irovský.

Knihu vyzdobila olomoucká ilustrátorka

Nápad na sepsání knihy či natočení filmu vycházejícího z písně Hrobař dostal v roce 2016 režisér Tomáš Zindler, který s Premierem občas vystupuje naživo a hraje na housle. Po nástupu Irovského ke kapele se s ním a zpěvákem Jaroslavem Mikoškou sešel a předal jim dva listy A4.

„Byla to předloha k románu a námět mě hned zaujal. Měl jsem už na kontě šest napsaných knih a Hrobař se stal další,“ přibližuje Irovský.

Celou novelu sepsal během osmi dnů letos v únoru. Má 185 stran a doplnily ji originální obrázky talentované olomoucké ilustrátorky Karolíny Wellartové.

Kniha Hrobař by měla vyjít koncem listopadu a Premier na podporu jejího vydání rozjel crowdfundingovou kampaň na Startovači. Potřebuje vybrat 60 tisíc korun, nyní už je na částce 40 tisíc korun.

„Věřím, že se to podaří. Lidé mohou jako odměnu získat podepsaný výtisk knihy s věnováním, obrázky, ale i akustický koncert Premieru,“ podotkl Irovský. „Kniha pak může sloužit jako ideální vánoční dárek pro fanoušky kapely,“ dodal.

Autor: