iDNES.cz

Hracích automatů ve městech ubývá, hazard se přesunuje na internet

  10:12
Gamblery neodradí ani zhoršená ekonomická situace, mohou upínat naději k možnosti výhry, říkají odborníci. Ve Valašském Meziříčí letos po osmi letech změnili vyhlášku, která ve městě usměrňuje hazard. Oproti roku 2015, kdy povolovala dvacet heren, nyní schvaluje pouze čtyři. Ostatní provozovatelé ve městě skončili a opuštěných šestnáct míst město pro hazard zrušilo
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Podařilo se tak omezit hazard na území našeho města a udržet jej v přesně definovaných místech,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek. „Současná situace je určitým kompromisem. Jsme si vědomi společenské škodlivosti hazardních her. Jejich nulová tolerance by však mohla vést ke vzniku nelegálních heren, čemuž chceme zabránit,“ doplnil.

Situace ve Valašském Meziříčí se dá vztáhnout i na další města v kraji, kde hracích přístrojů i heren postupně ubývá, pokud si ovšem jako třeba v Kroměříži či v Otrokovicích nezavedli nulovou toleranci k hazardu. Ve Zlíně je kolem 510 hracích zařízení, což je o něco méně než v minulých letech.

„Nemám informaci o tom, že by si lidé stěžovali na hazard. Současně nemáme ambici hazard podporovat více než dosud. Je to ale jedna z věcí, které v budoucnu zrevidujeme,“ zmínil primátor Jiří Korec.

Ve Zlíně se do roku 2013 snížil počet heren z 65 na 13 (devět kasin a čtyři herny) a herních zařízení z tisíce na přibližně polovinu. „Tento počet je stabilizovaný a nevymyká se průměru jiných krajských měst se srovnatelným způsobem regulace hazardu,“ poznamenal mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

V Uherském Hradišti registrují kolem 120 přístrojů, když před čtyřmi lety jich bylo téměř 150. Trend je podobný ve Vsetíně, kde je však pouze 44 přístrojů, a to na jediném vyhrazeném místě v budově Lidového domu. „Jsem spokojený. Je tam kontrolovaný hazard a pořádek a nevznikají žádné vedlejší jevy,“ popsal vsetínský starosta Jiří Čunek.

Ekonomická krize se v hazardu neprojevila

Úbytek hracích přístrojů pro města však zároveň znamená nižší příjmy. Z hazardu jim do pokladen plynou nemalé peníze, které mohou použít na investice. Zlín tak ročně získá kolem 60 milionů korun. Loni to bylo dokonce přes 110 milionů, protože mu opožděně přišly dílčí daně z hazardu. Uherské Hradiště loni vyinkasovalo zhruba 17 milionů, Vsetín 12 milionů korun.

Otázkou však je, co s hazardním hraním udělá všeobecné zdražování. „Lidé podle mě v současné chvíli mají problém vyžít, takže nebudou dávat finance do hazardu,“ uvažuje Korec.

V počtu heren vede v kraji Zlín, z hazardu má devadesát milionů ročně

Například restaurace hlásí už rok nižší tržby než dříve. V hazardu se to však zatím neprojevuje, alespoň podle daní loterijních firem. V roce 2019 odvedly státu přes 10 miliard korun, v roce 2021 přes 12 miliard, což je částka, která přibližně odpovídá jen prvním třem čtvrtletím loňského roku.

„V roce 2022 jsme sledovali postupný nárůst čtvrtletního inkasa daně z hazardních her oproti předchozím letům, které však byly výrazně ovlivněny covidovou pandemií,“ poznamenala Gabriela Krušinová z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

Dopad ekonomické krize na hazard může být dokonce opačný. „Lidé v zoufalství mohou upínat naději k možnosti výhry. Přece jen je hazardní hra obchodování s nadějí. V případě nouze to může narůstat,“ upozornil Lukáš Hrubý, odborný ředitel pro Olomoucký a Zlínský kraj společnosti Podané ruce, která pomáhá patologickým hráčům.

Podle něho navíc závislý gambler hrát prostě bude, protože musí. Peníze si pak může obstarávat různě, třeba i krádežemi.

Hrát s mobilem je snazší

MF DNES oslovila také některé loterijní firmy, které se však na toto téma nevyjádřily. Společnost Synot Tip pouze potvrdila, že se část her přesunula na internet.

Počet gamblerů roste. Prohrají i desítky milionů, říká psycholožka

„V herním segmentu je patrný stejný trend jako v jiných oblastech života – tedy přesun k online platformám. Tento trend, který pro zákazníky představuje větší pohodlí i úsporu času, výrazně urychlila pandemie covidu-19, která společnost ještě více přiblížila k počítačům a mobilním technologiím,“ uvedl ředitel Synot Tipu Petr Mikoška.

Mezi klienty společnosti Podané ruce jsou hráči, kteří využívají internet, i ti, kteří chodí do heren. Rozdělení jsou přibližně na poloviny. Poměr se však zřejmě bude stále více přiklánět k internetu. „Když chcete hrát normálně, tak musíte doma vysvětlit, proč nejste doma, a v práci, proč nejste v práci. Musíte si najít čas. S mobilem si někam na hodinku sednete a pustíte si hru,“ předestřel Hrubý.

Ještě v roce 2017 se odehrávalo online jen deset procent her. V roce 2020 už byl tento poměr téměř vyrovnaný. Velký podíl na tom mají sázkové kanceláře.

„Nejvýraznější přesun bylo možné sledovat u kurzových sázek, kde se podíl internetu na daňovém inkasu v posledních osmi letech navýšil o více než čtyřicet procentních bodů na 91 procent,“ dodala Krušinová.

Autor:
zpět na článek