iDNES.cz

Hotely chtěly napravit jarní výpadek, místo toho ruší i podzimní pobyty

  9:28
Hoteliéři si zoufají. Na říjen a listopad měli velký počet rezervací, jenže kvůli vládním opatřením nemohou přijímat hosty. Místo toho, aby si alespoň částečně polepšili po jarním koronavirovém výpadku příjmů, se tak ještě prohlubují jejich starosti.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Když letos na jaře přišli provozovatelé hotelů a penzionů na dva měsíce o zákazníky, pro mnohé to znamenalo těžké finanční ztráty. Přesto ještě měli plán, jak sezonu alespoň zčásti zachránit. Ten jim dlouho vycházel.

„Zažili jsme velice úspěšné léto. Obsazenost byla až o dvacet procent vyšší než loni. I s výhledem k podzimu jsme byli velmi optimističtí,“ popisuje Martina Žáčková, mluvčí Resortu Valachy, který provozuje ve Velkých Karlovicích několik hotelů.

Kvůli opatřením v boji s pandemií covidu-19 ale vláda v říjnu nechala ubytovací zařízení znovu zavřít. Na jak dlouho, je v současnosti absolutně nejasné.

„Pocítili jsme to velmi výrazně. Měli jsme všechny víkendy až do konce roku vyprodané, lidé si rezervovali pobyty na státní svátky. Přestože nevíme, jak dlouho opatření potrvají, lidé logicky volají a sami pobyty ruší,“ vysvětluje Žáčková.

Mezi podnikateli v cestovním ruchu momentálně panuje velká nejistota. Už na jaře počet hostů ve Zlínském kraji meziročně poklesl o více než 52 %, na polovině byl také počet přenocování. A i když letní sezona byla nadprůměrně silná, ztráty nepokryje.

„Ve hře je dopad zejména na zaměstnance v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, kterých ve Zlínském kraji pracuje téměř osm tisíc,“ prozradil Zdeněk Urbanovský z krajské Centrály cestovního ruchu východní Moravy.

Podle něj je problém, že zastavení příjmů přichází právě před zimní sezonou. „Která patří z pohledu výnosů k nejslabším obdobím roku, zatímco náklady, zejména na energie, v tomto období rostou,“ říká Urbanovský.

Zatím nezaznamenal informace o tom, že by některá ubytovací zařízení definitivně skončila, ale nevylučuje, že k tomu může dojít.

Potvrzuje to i Jakub Juračka, který podniká v cestovním ruchu v oblasti Hostýnska. „Myslím, že všichni z okolí, kteří nemohli provoz ubytovacích zařízení dotovat z jiné činnosti, už skončili,“ míní.

Většinu hotelů a penzionů teď podle něj provozují lidé, kteří si vydělávají jinou činností. „My jsme letos převzali provoz rekreačního střediska TON na Tesáku. Přes léto jsme měli slušnou návštěvnost a i na tyto týdny jsme měli mít plný dům. Byl by to slušný výdělek, ale nemáme z toho nic,“ posteskl si Juračka.

Vypadly velké akce i kongresy

Negativně se podepsalo také zrušení mnoha velkých společenských akcí, na které chodívají desetitisíce lidí. Nekonala se například Barum Czech Rally, velké hudební festivaly ani podzimní Karlovský gastrofestival.

„Dalším problémem pro mnohé hotely je, že se letos takřka vůbec nekonaly kongresy, z nichž mají nezanedbatelné příjmy,“ připomněl Urbanovský.

Trpí tím především městské hotely. Ztráty hlásí například zlínský hotel Tomášov. Velký výpadek pro něj znamenala už jarní opatření, protože kvůli uzavření hranic přišel o veškerou zahraniční klientelu.

„V druhé aktuální vlně je hotel omezen částečně, ale zcela je uzavřeno wellness centrum, které mělo rezervační systém obsazený i na několik týdnů dopředu,“ popsala PR manažerka hotelu Eva Tomečková.

Zrušit museli také veškeré masáže či uzavřít tělocvičnu, kde pravidelně probíhají kurzy jógy, pilates a dalších cvičení. A problémem je i uzavření restaurace s terasou, kde se téměř každý víkend konaly svatby, oslavy či firemní akce.

„Ty jsme samozřejmě museli také zrušit nebo ve velké míře omezit,“ dodala Tomečková.

zpět na článek