Mladý samec rysa zahynul pod koly auta v Hostýnských vrších

  13:48
Patnáctiměsíčního rysa srazil neznámý řidič v noci na středu za obcí Chvalčov v Hostýnských vrších. Z místa nehody ujel. Odborníci na velké šelmy zvíře znali, mapovali jeho pohyb z moravskoslezských Beskyd až na území Zlínského kraje.

V Hostýnských vrších uhynul mladý rys po srážce s autem. Řidič z místa ujel. | foto: Miroslav Kutal, Ústav ekologie lesa, Mendelova univerzita Brno

Nehoda se stala za obcí Chvalčov směrem na Tesák, v lokalitě na Valaškách.

„Poté, co policie celou nešťastnou událost prošetřila, jsme kontaktovali odborníky z Mendelovy univerzity a Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, kteří si tělo zvířete převzali,“ informoval jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Petr Skočdopole.

Hostýnské vrchy nejsou pro výskyt rysa právě typické, mnohem častěji se tyto šelmy zdržují v Beskydech na moravsko-slovenském pomezí.

„Zcela neobvyklé to ale také není. Dá se předpokládat, že se v Hostýnských vrších pohybuje více jedinců,“ řekl Miroslav Kutal z Ústavu ekologie lesa brněnské Mendelovy univerzity.

Už loni v zimě totiž zachytilo dospělého rysa několik fotopastí. Snímky z nich ale nebyly natolik kvalitní, aby ho mohli odborníci na velké šelmy identifikovat nebo s jistotou říci, zda jde vždy o stejné zvíře.

Nedávno uhynulého rysa odborníci pozorovali letos v únoru jako mládě v Beskydech. „Díky typické skvrnitosti víme dost přesně, o které zvíře se jedná, i kdo je jeho matka,“ potvrdil Kutal.

Když rys povyrostl, vydal se hledat vlastní teritorium, a zřejmě proto doputoval do Hostýnských vrchů. Překonat desítky kilometrů není pro rysy problém. Vyhýbají se setkání s lidmi, ovšem umí nepozorovaně projít i okrajem obydleného území.

Zvíře po nehodě převezli na pracoviště Mendelovy univerzity kvůli pitvě. Ta potvrdila, že příčinou úmrtí bylo sražení autem.

V Beskydech a Javorníkách aktuálně žije zhruba desítka rysů. Letos v květnu ochránci přírody odchytili postřeleného rysa ve velmi špatném stavu. Brzy poté zvíře uhynulo a při pitvě se našla kulka u kolene.

Na podzim roku 2015 zase uhynula dvě mláďata pod koly aut. K nehodám došlo v rozmezí pár dnů.