Tancem proti pandemii. V Holešově nahráli klip s dětmi, hasiči i starostou

  16:42
Někdo udělá pár tanečních kroků, někdo jen zamává nebo zvedne palec na kameru. Kulisami jsou ulice města, parky, tělocvičny, zámecké nádvoří nebo třeba centrum pro seniory. Protagonisty pak obyvatelé města. V Holešově vzniklo unikátní taneční video, které má povzbudit lidi v covidových časech.

Vlastní choreografii secvičili před zbrojnicí holešovští hasiči. | foto: TYMY centrum Holešov

Klip na populární píseň Jerusalema dali dohromady dobrovolníci těsně před spuštěním březnového lockdownu. Smyslem bylo alespoň prostřednictvím videa podpořit obyvatele města a ukázat sounáležitost.

„V současné situaci najdeme jen málo radostných chvil. Je to ponurá doba plná šedi, tak jsme chtěli lidem trošku zvednout náladu,“ popisuje Jarmila Vaclachová, ředitelka volnočasového centra Tymy, která celé natáčení zorganizovala.

Nápad vznikl někdy v polovině února. V Holešově se inspirovali songem Jerusalema od afrických hudebníků Master KG a Nomcebo Zikode.

„Ta píseň byla hitem loňského léta. Zaznamenala jsem, že videa k ní nahrávají třeba zdravotníci, hasiči nebo různé jiné organizace. Řekli jsme si, že zkusíme zapojit celé město,“ vysvětluje ředitelka Tymy.

V centru se naučili základní kroky a vytvořili ukázkový spot s předtančením. Ten pak rozeslali různým organizacím ve městě s žádostí o to, aby se připojily.

„Zdůrazňovali jsme, že to není ani tak o tanci, jako o myšlence se spojit,“ upozornila Vaclachová. 

Odezva byla veliká a video se podařilo nahrát a sestříhat velmi rychle, trvalo to jen dva týdny.

Zapojily se děti ze škol a školek, seniorky ze cvičení hormonální jógy, prodavači v prázdných bistrech a cukrárnách, ale také třeba popeláři, strážníci, úředníci nebo starosta Rudolf Seifert.

Speciální choreografii secvičili holešovští hasiči, kteří tancovali před svou zbrojnicí s rozsvícenými majáky aut v pozadí.

„Šli do toho s vervou. Když jsem tam přijela natáčet, byli dokonale připravení,“ usmívala se Vaclachová.

Těší ji, že se klip podařilo nahrát ještě v době před zavedením březnových opatření. „Teď už by se to takto natočit nepovedlo,“ přiznává.

Odezva na zhruba devítiminutové video je podle ní velká. Během třech týdnů posbíralo video skoro 20 tisíc zhlédnutí.

„Lidé si to navzájem posílají, píšou mi, že měli slzy v očích, jak je to dojalo. Jsem ráda, že se náš záměr podařil,“ uzavírá Vaclachová.

Autor: