V Holešově vzniklo registrační centrum, plní ho migranti ze Sýrie

  11:14
V areálu policejní školy v Holešově vzniklo registrační centrum pro uprchlíky, do kterého míří lidé z Blízkého východu, převážně Sýrie. Areál patří ministerstvu vnitra, i za běžné situace je uzavřený a střežený.

Informace ve městě vyvolala rozruch a obavy.

„Dozvěděl jsem se to minulou středu, neoficiálně prostřednictvím tamtamů ze školy. Následující den mi vznik centra potvrdilo vedení krajského ředitelství policie a od té doby se snažím představitele policie přimět, aby s lidmi komunikovali. Aby se nešířily fámy a nenarůstala panika,“ uvedl starosta Holešova Rudolf Seifert.

Policie nyní zareagovala svoláním odpoledního tiskového brífingu přímo v prostorách migračního pointu, který oficiálně funguje od úterý 6. září. Kapacitu má 150 lidí.

Jeho vznik si vyžádal zásadní nárůst počtu nelegálních migrantů, zadržených na území Zlínského kraje. Do konce letošního srpna policisté zajistili 1 353 migrantů, loni za stejnou dobu šlo o 30 lidí. Zvýšený nápor evidují od 20. května.

„Dosud jsme s migranty pracovali ve Zlíně a obyvatelé města to ani nepostřehli. Mohu ujistit všechny, že za tu dobu nespáchali tito lidé jediný trestní čin, přestupek, ani nenarušili veřejný pořádek,“ řekl náměstek krajského policejního ředitele pro vnější službu Bohdan Varyš. „Ve městě je nepotkáte,“ dodal.

Kapacity ve Zlíně už ale nestačily, v Holešově jsou zhruba trojnásobné. Nový „migrant point“ má také více odborných pracovišť, například zařízení na snímání otisků prstů, a působí zde policisté cizinecké policie z celé země. Každý operační den zajišťuje 48 policistů. „Snažíme se je tady nezdržovat a ani oni s opuštěním republiky neotálejí,“ dodal Varyš.

Každého z příchozích čeká osobní prohlídka, hledá se cokoliv, co by mohlo sloužit jako zbraň. Obvykle u sebe ale nic takového nemají. Kromě toho je policisté vyfotí a sejmou jim otisky prstů. Uvést musí jméno a datum narození.

„To vše se potom vkládá do mezinárodních registrů, abychom zjistili, že ta osoba není hledaná v žádném ze států Evropy,“ vysvětlil vedoucí odboru cizinecké policie ve Zlíně Libor Rožník.

Po prověření je policisté převezou do Hulína na vlakové nádraží, které je na trase jednoho z hlavních železničních koridorů. Odtud směřují nejčastěji do Německa, Nizozemska či Rakouska. Policisté ve Zlínském kraji zatím nenarazili na Syřana, který by v Česku žádal o azyl.

„Centrum v holešovské škole je střeženo cizineckou i pořádkovou policií a věřme, že situaci zvládne. Jde ale o nešťastně zvolené místo, protože je v městské zástavbě. Ve Zlínském kraji jsou přitom místa mimo domy, kde mohlo vzniknout,“ doplnil Seifert.

Autor: