Holešov opravuje náhon v zámecké zahradě, několik měsíců bude bez vody

  16:50
Do náročné opravy mlýnského náhonu v zámecké zahradě se pustili v Holešově na Kroměřížsku. Město si od toho slibuje výrazné zlepšení stavu vodního díla, které přivádí vodu z Dobrotic až do zámeckých rybníků.

V Holešově opravují vodní náhon, který napájí zámecké rybníky ve tvaru trojzubce (září 2021). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Náhon původně sloužil k přivedení vody do mlýnů v Holešově a blízkém okolí, později napájel zdejší rybníky ve tvaru Neptunova trojzubce. V posledních letech ale svou funkci dobře neplnil.

Technický stav náhonu byl dlouhodobě velmi špatný. Koryto bylo zanesené a zarostlé, voda se rozlévala okolo, neexistoval ani manipulační řád,“ popsal místostarosta Pavel Karhan. Před pár lety dokonce musela radnice řešit akutní havárii, kdy voda unikala mimo náhon.

„Byl tu i dlouhodobý problém se soukromými pozemky, přes které voda tekla, ten se ale už podařilo vyřešit a pozemky dnes patří městu,“ poznamenal Karhan.

Holešov letos na jaře upravil část nátoku po vantroky, tedy koryto vedoucí přes řeku Rusavu. Nyní se pustil do úpravy úseku od zámecké obory po rybníky. Práce potrvají zřejmě do konce roku a vyjdou na více než sedm milionů korun, část peněz pokryje dotace.

„Práce budou velmi náročné, nejen s ohledem na ochranu životního prostředí, ale také vzhledem k dopravě techniky a materiálu. Po dobu minimálně tří měsíců nebude v náhonu voda,“ řekl místostarosta.

Zámecké rybníky tak bude doplňovat pouze příležitostně dešťová voda vedená přepadem z jihovýchodního obchvatu města. To by však mohl být problém pro rybí obsádku v trojzubci.

Radnice se proto domluvila s místními rybáři, že část odloví, a navíc budou používat provzdušňovací agregáty, aby nedocházelo k úhynům, jako tomu bylo v dřívějších letech.

V budoucnosti by měla následovat i oprava trojzubce. Rybníky jsou zanesené bahnem a mají rozbité břehy. Město by ale na tuto akci potřebovalo zhruba 40 milionů korun, které momentálně nemá.

„Zatím není vypsaná taková dotace, která by většinu nákladů pokryla. Věřím ale, že situaci v rybnících výrazně zlepší už současná rekonstrukce náhonu,“ doplnil Karhan.