Protesty lidí z holešovského Plačkova nezabraly, lipová alej šla k zemi

  16:24
Velké pozdvižení vyvolal plán Holešova pokácet lipové stromořadí v ulici Plačkov. Proti se postavili místní, vznikla petice a první pokus porazit stromy pracovníci přerušili kvůli protestům lidí. Celý příběh teď došel k rozuzlení. Před pár dny šla k zemi necelá dvacítka dřevin.

V holešovské ulici Plačkov nechalo město vykácet část lipového stromořadí. (březen 2024) | foto: Iva Leciánová

„Je tu prázdno, padly krásné velké stromy. Jsme z toho smutní, někteří lidé to obrečeli. Ale teď už s tím nic nenaděláme,“ povzdechla si tamější obyvatelka Iva Leciánová, jedna z iniciátorek petice proti kácení. Tu podepsalo skoro 140 lidí. Kromě ekologické újmy poukazují na to, že stromy dělaly přirozený stín, a obávají se, že nyní v domech v horkých dnech výrazně stoupne teplota.

Nespokojení občané si vymohli jednání s vedením města, které se uskutečnilo den před kácením. „Nikdo nás nevyslyšel, nedostali jsme ani moc prostoru se hájit,“ poznamenala Leciánová.

Naopak místostarosta Pavel Karhan, který na Plačkově žije a má na starosti městskou zeleň, tvrdí, že pokácet lípy bylo správné. „Považuji tento přístup za jediný správný, koncepční, řešící trvalou udržitelnost životního prostředí i provozní bezpečnost v této lokalitě,“ uvedl.

Hádka o stromy. Obyvatelům Holešova se nelíbí kácení pětadvacetiletých lip

Celý příběh okolo snahy zachránit stromy je složitější. S tím, že z ulice zmizí 22 dřevin, totiž počítal původní projekt revitalizace celé lokality. V minulých letech se tu upravovala cesta, nově vydláždily chodníky či budovaly nové vjezdy k domům. Kácení lip mělo být navázáno na stavební úpravy. Jenomže projekt se během času pozměnil a například nedošlo na překopání kanalizace. Odpůrci kácení pak poukazovali, že odstranit stromy už není nutné.

Na jejich stranu se postavil i bývalý starosta Rudolf Seifert. „V období, kdy je spousta horkých dní, stromy vytvářejí přirozený stín, a lidem se tak nezahřívají domy. Kácení teď mi nedává smysl. Divím se, čeho tím chce vedení radnice dosáhnout,“ řekl.

Kácení městu dokonce zakázala Česká inspekce životního prostředí, její rozhodnutí ale zrušilo ministerstvo životního prostředí. Radnice si mezitím nechala udělat arboristický posudek ohledně zdravotního stavu stromů. Ten doporučil přímo pokácet jen tři dřeviny.

„Ostatní ale hodnotil jako krátkodobě perspektivní se životností okolo deseti let,“ upozornil Karhan s tím, že v ulici už navíc rostou mladé lípy jako náhradní výsadba. „Nemělo smysl otálet, protože lípy by stejně bylo v budoucnu třeba kácet a teď by bránily mladým stromům v růstu,“ poukázal.

Holešov obnovil historický ovocný sad, novou dominantou je dřevěný altán

Opoziční zastupitel Jan Kolář na sociální síti uvedl, že měl s občany Plačkova nachystanou správní žalobu na rozhodnutí ministerstva, což by mohlo kácení minimálně pozastavit. Podat ji ale nestihli. „Bohužel se vedení města dost možná zaleklo této možnosti, kterou občané Plačkova měli, a rozhodlo ukvapeně a na sílu proti občanům,“ napsal.

Podle Karhana vznikl kolem kácení zbytečný rozruch. Plačkov o zeleň nepřijde, protože se v rámci revitalizace vysadí desítky keřů, živý plot a stovky levandulí a trvalek. Výsadba je v plánu letos, nebo příští rok - podle získání dotace. „Brzy se navíc zazelenají nové stromy, které již nikdy nebudou ničemu vadit a mohou tu růst klidně sto let,“ dodal.

18. dubna 2019