Na utkání s Kladnem vezl vsetínské fanoušky speciálně vypravený vlak

  14:34
Kopce nad Vsetínem pokrývá sněhový poprašek a dole ve městě se odehrává něco, co vstoupí do dějin. Minimálně do dějin zdejšího hokejového klubu a jeho fanoušků. Na nádraží stojí vlak o třinácti vagonech, speciálně vypravený pro tisícovku z nich. Cílovou stanicí je Brno, kde jsou teď vsetínští hokejisté doma.

Odehrají tam dva zápasy a lidé, kteří se u vlaku sešli věří, že do moravské metropole znovu vyrazí v sobotu na šestý duel. To by znamenalo, že vítěz Chance ligy by si po nejbližších dvou brněnských utkáních udržel šanci na postup mezi tuzemskou elitu. Fakt, že Kladno v tuto chvíli vede nad Vsetínem 2:0 na zápasy, jako problém nevidí. „No ano, ale třeba si dneska vylámou zuby,“ míní František Fojt.

Na nádraží přišel s hodinovým předstihem a zelenožlutá šála kolem krku je jasným poznávacím znamením. Stejnou má i jeho žena Zdeňka. „Bude tam obrovská podpora, to není jen vlak, jedou i autobusy a spousta lidí auty. A Brno fandí s námi,“ věří.

Policie překazila konflikt baníkovců se sparťany, několik fanoušků zajistila

To, že si stadion na boj o extraligu museli půjčit, jim nevadí. „Co se dá dělat, ale Brno je určitě lepší než Zlín,“ uvažují a naráží tím na vyhrocené vztahy mezi oběma kluby ze Zlínského kraje, které se nyní v Chance lize potkávají. „Bylo by to blíž sice, ale nestálo by to za to. Bylo by zle.“

O tom, kde bude klub hrát, pokud skutečně dokáže postoupit do extraligy, mají fanoušci jasno. „Na Lapači. Kapacita hlediště se dá nafouknout, vidíme to na více stadionech,“ uvažuje Václav Kočí. „Mantinely budou v létě, to je nejdůležitější, protože jde o bezpečnost hráčů a extraliga to tvrdě vyžaduje. Ale to ostatní jsou technické věci a určitě mají řešení,“ dodává.

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

Zrovna si koupil tričko s nápisem „Mistři ligy“. Je památeční, od nápadu po realizaci prý uplynulo pouhých pět dnů. „Aby bylo jasné, že jsme to vyhráli,“ směje se skupinka fanoušků, která právě nastupuje do vlaku. Triko převlékají přes mikiny i zimní bundy, aby byl nápis dobře vidět.

Vlak na nádraží přistavili hodinu před odjezdem, cestující si koupili zpáteční jízdenky prostřednictvím webu VHK ROBE Vsetín. U každého z vagónů jsou otevřené jen jedny dveře a u nich stojí ochranka. „Tady na místě už k jízdenky v prodeji nejsou,“ potvrdil muž s vysílačkou a čtečkou zkontroloval QR kód na telefonu dalšího z cestujících.

Vsetínští fanoušci mívali dobrou pověst, když klub v devadesátých letech kraloval extralize. Jak je to dnes?

Vsetín bude hrát extraligovou baráž v Brně, je levnější než Zlín

„S některými kluby se to přehání, už to pak není ve sportovním duchu. Ale jen s některými,“ uvažuje fanoušek Štěpán. „Ale dá se jít s dětmi na hokej, já s taťkou jezdím od malička a nikdy se mi nic nestalo,“ potvrzuje jeho dcera. „Excesy se stávají a je jedno o jaký jde tým. To jsou ale problémy jednotlivců,“ míní další ze skupiny.

Nálada na peróně je výletní. Lidé se smějí, mávají těm, kteří je přišli vyprovodit. „Panička pojede na hokej,“ promlouvá starší muž k psovi, který mu způsobně sedí u nohy. Zvíře má na krku má šálu v barvách vsetínského hokejového klubu, muž má na hlavě kšiltovku s logem. A když se dá vlak do pohybu, zvedne psa do náruče, protože na nástupišti je v tu chvíli obrovský kravál.

Jsme pyšní, žádní chuligáni, hlásili fanoušci

„Jejdamane, co se tady dneska asi děje, nemají ale pejsky,“ směje se čtveřice vsetínských fanoušků, když přichází na brněnské hlavní nádraží, kam za chvíli přijede vlak s jejich soukmenovci, policejní pořádkové jednotce.

A netrvá dlouho a už si vzájemně ochutnávají ze slivoviček, pěkně přímo z láhve. „Hm, ta tvoje je lepší, má správnej vnitřní ocas, tahle ta už je zvětralá,“ posteskne si pan Mirek. Do Brna na zápas přijel s přítelkyní už den předem a ubytovali se na Cejlu. „Naštěstí fandí se mnou a je to náš společnej koníček,“ pochvaluje si.

Že by cestou ke stadionu mohlo dojít k potyčce, se nebojí. „Ale upřímně mám trochu strach, aby to dneska dopadlo,“ přiznává.

To už se fanoušci, kterých jsou zatím desítky, přibližují víc k perónu, protože vlak přijíždí. Cestující mávají z okének a točí šálami. „Už jsme tady, vyvalte sudy,“ zvolávají a jen co se vyřítí z vlaku začne to naplno: „Vsetín do toho! Celý Vsetín zvedá ruce!“

Na to se dav dává do pohybu k brněnské aréně, na všechno dohlížeji policisté ať už dopravní, pořádkoví nebo z antikonfliktního týmu. Špalír lidí ve žluto zeleném provolává, tleská, někteří mají hrkačky, bubínky nebo megafony.

„Vysoký jalovec, vysoký jako já...,“ zpívají, občas se zastaví, pokleknou, aby za hurónského řevu a tleskání znovu vstali. „Jezdím na zápasy všude, ale dneska to má fakt koule,“ pochvaluje si fanoušek Zdeněk. „A hlavně tam napište, že jsme jen pyšní a ne nějací chuligáni,“ zdůrazňuje.

To už se dav přibližuje ke sportovišti. „My jsme doma všude! Už jsme tady!“, křičí. Policisté žádný konflikt po cestě neřešili. „Účastníků bylo kolem 1500, tolik se i očekávalo,“ uvedl policista z antikonfliktního týmu. Další fanoušci v té době mířili do Brna také autobusy, nebo po vlastní ose jako v úvodu zmíněný Mirek.