Město Hluk řeší budoucnost historických staveb. Statek bourá, tvrz opravuje

  15:52
Do dvou zásadních stavebních akcí se pustili v Hluku na Uherskohradišťsku. Obě se týkají cenných historických budov a mluví se o nich už dlouhé roky. Zatímco starou tvrz nechává radnice opravit, aby sloužila jako kulturní a společenské zázemí, Penkův statek ze 17. století nenávratně zmizí.

Hluk rekonstruuje tvrz, která bude dál sloužit jako společenské centrum. Jde o největší investici města za poslední dobu. | foto: Město Hluk

Práce na tvrzi patří k největším investičním akcím za poslední léta. „Vysoutěžili jsme cenu 62 milionů, ale objevilo se několik neočekávaných záležitostí, takže se dnes bavíme spíše o 80 milionech,“ podotkl starosta David Hájek.

Historickou budovu, jejíž existenci dokládá dokument už z roku 1303, čeká renovace. „Aktuálně je tvrz celá rozsekaná, zůstaly jen obvodové zdi,“ popsal Hájek. „Opravuje se střecha, podlahy, elektroinstalace, rozvody tepla i vody, odpady. Je to velký zásah,“ dodal s tím, že zároveň ve tvrzi a okolí provádějí výzkum archeologové.

Město stavbu financuje ze svých úspor, úvěru a dotací. Práce měly původně skončit letos v létě, ale asi se protáhnou do konce roku. Po jejich dokončení získá Hluk reprezentativní kulturní dům.

„Principiálně bude mít stejnou funkci jako dřív. Počítáme s malým a velkým sálem, restaurací, obřadní síní a část tvrze nejspíš obsadí muzeum,“ sdělil Hájek.

Historický statek čeká demolice, zastupitelé se báli náročnosti obnovy

Další historicky cenná stavba, Penkův statek, už mizí před očima. Město již nechalo zbourat jeho severní část, demolice zbytku objektu přijde na řadu v průběhu letoška. Stavba, která v minulosti prošla mnoha přestavbami, v poslední době připomínala zchátralou ruinu. Před několika lety přitom radnice uvažovala, že statek zachrání a najde pro něj využití.

„V minulosti byla spousta plánů a studií, ale ze všeho sešlo. Myslím, že ta záchrana už možná nebyla,“ poznamenal Hájek.

Většinu statku bourá město samo, jen na některé části si pozvalo odbornou firmu. Radnice také odprodává občanům kameny a cihly, které zbyly po bourání, jako stavební materiál. Poté, co bude celý prostor srovnaný a vyklizený, zde vznikne dočasná klidová zóna.

„Počítáme se zelení, chodníčky, volnou plochou,“ nastínil starosta s tím, že o budoucím využití rozhodne nejspíš až další generace.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz