Heyerdahl byl dobrodruh, mořeplavec i vědec. Legendu připomíná výstava

  7:18
K Miroslavu Zikmundovi, Jiřímu Hanzelkovi a Eduardu Ingrišovi přibyla v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně další cestovatelská legenda. Nová výstava fotografií a příběhů připomíná život jednoho z nejslavnějších Norů, dobrodruha, experimentálního archeologa, mořeplavce, badatele a objevitele Thora Heyerdahla.

Liv Heyerdahlová, vnučka cestovatele Thora, v Zikmundově vile ve Zlíně (duben 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Výstavu, která ve Zlíně potrvá do 7. června, přijela zahájit jeho vnučka.„Dědeček nebyl rád, když ho lidé nazývali dobrodruhem. Považoval se hlavně za vědce a chtěl poznat, jak svět funguje. Jeho cesta začala zvědavostí,“ přiblížila Liv Heyerdahlová, která řídí Muzeum Kon-Tiki v norském Oslu věnované Heyerdahlovým objevům.

Zmíněné cestovatele spojovala touha po poznání světa i vyznávání stejných hodnot. Legendární dvojice Hanzelka a Zikmund i Heyerdahl vyrazili na své nejdůležitější výpravy shodně v dubnu 1947. H + Z jako teprve čerství inženýři, norský vědec jako zkušenější třiatřicetiletý badatel.

„V roce 1947 přeplul Tichý oceán na balzovém voru pojmenovaném Kon-Tiki a natočil dokumentární film o této expedici, který získal Oscara,“ připomněl předseda správní rady Nadačního fondu Zikmundova vila Čestmír Vančura. „V dalších letech podnikl obdobné výpravy na rákosových člunech Ra, Ra II a Tigris. Zasazoval se mimo jiné o ochranu životního prostředí.“

Výstava vznikla ve spolupráci fondu a Muzea Kon-Tiki, stejně jako výstava o dvojici H + Z, která je teď k vidění v Oslu. Heyerdahlova vnučka rovněž připomněla, že to byl právě její děda, kdo upozornil OSN na silné znečištění oceánů ropnými produkty.

Dobrodruh, nebo badatel? Hrdina! Před sto lety se narodil Thor Heyerdahl

„Rok poté, v roce 1970, se také uskutečnila na toto téma první velká konference a dědeček na ní vystoupil. Paradoxem bylo, že můj otec, jeho syn, byl mořský biolog a o tomto problému věděl, ale nikdo mu tehdy nenaslouchal,“ podotkla.

Oba Heyerdahlové jsou se Zlínem svázáni i díky cestovatelskému festivalu Neznámá země, jenž právě v těchto dnech probíhá. Oba získali festivalovou cenu Kantuta pojmenovanou podle balzového voru, kterým se Ingriš podle Heyerdahlova vzoru plavil v roce 1959 z Peru do Polynésie.

Autor: