Festival dává naději, že divadlo zaujme široké spektrum lidí, říká Martin Huba

  11:38
Naposledy ho diváci ve Zlíně viděli na jevišti před sedmi lety. Teď se slovenský herec Martin Huba vrátil coby patron 27. ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie i jako jeden z představitelů zahajovacího představení Slovenského národního divadla Pohreb alebo svadba – čo skôr?

Martin Huba byl hostem divadelního festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně (květen 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Přehlídka nabídla patnáct souborů z Česka a Slovenska a až čtyři představení denně. Slovenské národní divadlo ji zahajovalo, Divadlo Bolka Polívky ji v neděli zakončí.

„Bylo období, kdy jsem měl pocit, že festivaly nemají hlubší smysl, obsah ani záměr,“ přiznal Martin Huba. „Tento festival ale smysl má. Nabízí prostor pro setkání i různorodý široký repertoár a dává naději, že co největší spektrum lidí bude rádo, že sedí v divadle,“ dodal.

Herec, který je držitelem Českého lva za nejlepší vedlejší roli ve filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, připomněl i roky strávené v kudlovských ateliérech.

„K tomuto městu mám blízký vztah, protože jste tady měli filmová studia a mnohokrát jsme sem jezdili natáčet. Poznali jsme město i v době, kdy nebylo až tak populární chválit architekturu Zlína, když jméno Baťa a Zlín neexistovalo a bylo vymazané z map a slovníků,“ vybavil si. „Teď se raduji z krásné funkcionalistické architektury i toho, že se Baťovi dostalo oprávněného uznání,“ řekl.

Setkání se zaměřuje na dramaturgické novinky

V roce 2016 se Huba stal prvním držitelem festivalové Ceny Martina Porubjaka, která se uděluje za umělecký přínos česko-slovenským vztahům.

Letos ji obdržela jeho kolegyně ze Slovenského národního divadla Jana Oľhová, známá z filmů Želary, Šarlatán nebo pohádky Sedmero krkavců. V minulosti ji dostali Boleslav Polívka, Emília Vášáryová, Jan Antonín Pitínský a in memoriam Milan Lasica a Miroslav Plešák.

„Festival se od ostatních divadelních přehlídek liší tím, že se zaměřuje na prezentaci dramaturgických novinek, to znamená první uvedení textu, dramatizace, překladu a podobně,“ upozornila mluvčí zlínského Městského divadla Hana Vondrášková.

„Dobře ušitá“ bláznivá komedie Dámský krejčí baví diváky ve Zlíně

Zájem diváků je letos velký a některá představení byla velmi rychle vyprodaná. Představilo se například Horácké divadlo z Jihlavy, Švandovo divadlo na Smíchově z Prahy, Divadlo Ludus z Bratislavy nebo Divadlo Stoka z Bratislavy a další.

„Tak velký nárůst diváků jsme ani nečekali. Třeba po Dejvickém divadle se jen zaprášilo, přitom poprvé budou hrát ve Velkém sále, a ne na Malé scéně. Určitě bychom na ně prodali i druhé představení,“ doplnila Vondrášková.

Během následujících tří dnů se ještě představí Balet Národního divadla Brno, Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Divadlo Polárka, Dejvické divadlo nebo Divadlo Bolka Polívky. Domácí scéna pozve návštěvníky na představení Koně se také střílejí a Extrabuřt.

Rodiče mohou vzít do divadla také děti, a to na páteční Akvabatolárium v podání Bábkového divadla na rázcestí z Banské Bystrice, sobotní koncert na schodech před divadlem Divadla Polárka z Brna nebo nedělní pohádku Bratří v tricku z Prahy, která se odehraje venku za divadlem.

Autor: