Stanice ve Zlíně a Holešově už zastaraly, hasiči se dočkali nových

  10:16
Profesionální hasiči na dvou místech Zlínského kraji se nastěhovali do modernějších prostor. Ve Zlíně vznikla u jejich dosavadního sídla nová centrální stanice, v Holešově budou nyní hasiči vyrážet k zásahům z areálu v průmyslové zóně.

Od roku 2013 se krajští hasiči ve Zlíně potýkali s nedostatkem parkovacích míst pro techniku. Loni před koncem roku pak kolaudovali novou přístavbu pro výjezdové hasiče, která jim nyní naplno začala sloužit.

„Poskytne jim zázemí pro celodenní práci. Od šaten přes místnosti pro výcvik, krizový štáb, skladové prostory, mycí box pro mytí automobilů v zimním období a zejména nová garážová stání. Na co jsme obzvlášť hrdí, je podzemní parkoviště pro menší vozidla do tří a půl tuny. V podzemí budovy jich zaparkuje 18,“ popsal ředitel Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Vít Rušar.

Právě podzemí zkomplikovalo práci projektantům, kteří už tak bojovali s obtížným zadáním, a to v zastavěném území ve zlínské části Obeciny vybudovat dostatečné prostory.

„Od počátku jsme si mysleli, že to sem nebudeme schopni všechno dostat. Ale podařilo se to a i díky podzemní garáži je areál dokonale využitý,“ doplnil projektant Marek Šlesinger.

Nová část navazuje na budovy krajského ředitelství hasičů. Dosavadní stanice ve Zlíně hasičům sloužila od začátku 60. let minulého století. S růstem počtu zásahů, sloužících hasičů, techniky a administrativy však už prostorově nevyhovovala.

„Pociťovali jsme nedostatek parkovacích míst, zejména pro zásahovou techniku. Chyběly i kancelářské prostory a sklady,“ doplnil Rušar. Starou budovu však budou hasiči využívat i nadále.

Většinu nákladů pokryly státní a evropské dotace

Zdejší jednotku tvoří 69 hasičů. Střídají se ve třech směnách po 23 lidech. Hasební obvod, který jim náleží, tvoří zhruba 40 obcí v okolí Zlína. Kromě toho disponují jedinečnou specializovanou technikou.

„Třeba chemický automobil, který tady máme, je nejvybavenější v kraji a vyjíždí k zásahům po celém území,“ upřesnil Rušar.

Přístavba vyšla na 135 milionů korun, z toho 104 miliony pokryla evropská dotace a 31 milionů byla investice státu.

Dalších téměř 40 milionů ze státního rozpočtu šlo v minulých letech na stavbu hasičské stanice v Holešově. Ta celkem vyšla na 60 milionů korun, také tady část pokryla dotace z evropských fondů a pěti miliony přispěl i Zlínský kraj. I toto zázemí se v úterý slavnostně otevřelo.

V Holešově hasiči stavěli na zelené louce, přesněji v areálu průmyslové zóny.

„Současná stanice už dávno nevyhovovala a nyní mají hasiči velmi kvalitní zázemí. Budova je postavená v pasivním režimu a tedy velmi úsporná s ohledem na životní prostředí,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček, který se slavnostního aktu účastnil.

Samotná stavba začala v listopadu roku 2018 a trvala 13 měsíců. Zdejší jednotka čítá pět lidí na směně, operuje na území Holešovska, ale v případě potřeby i v dalších regionech.

Hasiči pro příští léta připravují v regionu výstavbu nových stanic také v Bystřici pod Hostýnem a Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku.