Hasiči řešili mimořádný počet zásahů, trápí je „neuhasitelné“ elektromobily

  12:38
Přes šest tisíc případů za loňský rok museli řešit hasiči ve Zlínském kraji. Statisticky jde o nezvykle vysoké množství, vůbec druhý nejvyšší počet v historii. Nejčastější příčinou požárů zůstává lidská nedbalost a technické havárie. Záchranářům komplikuje práci i rozmach aut s elektromotory.

Oheň zachvátil brzy ráno nízký průmyslový objekt v Otrokovicích. (23. srpna 2023) | foto: Ondřej Holubec, MF DNESMAFRA

Požár polyfunkční budovy v Otrokovicích z loňského srpna a rožnovská galvanovna, která vzplála o dva měsíce později, patří k nejzávažnějším požárům loňského roku ve Zlínském kraji. Hasiči znají příčinu, kriminalisté ještě musí dotáhnout vyšetřování až k případnému viníkovi.

„Odpovědi zatím dát nemůžeme,“ uvedl náměstek ředitele krajských hasičů Zdeněk Otrusina. „Čekali jsme téměř tři měsíce na zkoumání z oblasti chemie, máme spoustu stop a různých podnětů i od občanů, kteří při vzniku požáru procházeli okolím,“ doplnil.

Škoda se u otrokovického požáru vyšplhala k devadesáti milionům. V případě galvanovny, kdy hrozil únik nebezpečných chemikálií z areálu bývalé Tesly, si připomněli havárii na řece Bečvě z roku 2020.

„Všichni zúčastnění reagovali správně a žádné nebezpečné látky neunikly,“ ujistil Otrusina.

Loňský rok znamenal pro krajské hasiče druhý nejvyšší počet případů v historii existence. Celkem jich řešili 6 242, o 210 víc než v roce předchozím. K více událostem záchranáři vyjížděli jen v roce 2020. Přes polovinu případů tvoří technické havárie, pětina připadá na dopravní nehody a jedenáct procent na samotné požáry.

U požáru v Otrokovicích hasiči zůstanou přes noc, škoda půjde do desítek milionů

Při požáru auta loni zahynul jeden člověk, vyšetřování však následně ukázalo, že šlo o dobrovolný odchod ze života. Šlo o jediné úmrtí při požárech, v předloňském roce jich bylo hned devět. Událost se tak vymyká statistikám, které za nejčastější příčinu požárů označují lidskou nedbalost. Ta hrála roli ve třetině případů. Druhé v pořadí jsou technické příčiny, například neudržované komíny rodinných domů.

Co hasičům nedá spát, je rozmach elektromobilů. „To je oblast, která skutečně není zvládnutá, nejsou ani nastavená technická pravidla,“ poznamenal Otrusina. „Vozidla plná elektroniky a s baterií, která dokáže hořet bez přístupu kyslíku, jsou prakticky neuhasitelná.“ Zásahy u takových požárů jsou náročné na vybavení i prostor.

Důležitý segment práce hasičů představují kontroly budov. V loňském roce začala systematická celostátní kontrola pobytových sociálních služeb. Vyvolala ji tragédie, která se stala v roce 2020 v Ústeckém kraji s několika následnými požáry v pobytových zařízeních. Ve Zlínském kraji zatím kontroly vážnější pochybení neodhalily.

23. srpna 2023

Autor: