Trůn jako ve Westminsteru i vlastní SPZ. Petrželu za rekord korunovali králem

  17:22
Německo mělo svého fotbalového císaře Franze Beckenbauera, česká liga má od pondělí svého krále. Jmenuje se Milan I. Petržela a oficiálně byl inaugurován v Uherském Hradišti. Měsíc a půl poté, co záložník Slovácka jako první hráč zdolal bájnou metu 500 zápasů v české nejvyšší soutěži.

„Pe-tr-že-la, Pe-tr-že-la,“ skandovali do rytmu jméno svého oblíbence fanoušci, kteří ve Slovácké dědině pod domácí tribunou sledovali jeho korunovaci. Na slavnostní akt jich dorazilo bezmála tři sta.

„Počasí vyšlo skvěle,“ vítal Petržela příchozí, zatímco se jim podepisoval na artefakty vyrobené speciálně pro tuto příležitosti.

Na místo korunovace přijel s novým vozem s registrační značkou 500 Milan. Fanoušci si domů odnášeli šály, trika, polštáře, plechovky piva nebo lahve vína. Všechny s vyobrazením nového monarchy. Pěkně s korunou, královským pláštěm, žezlem a fotbalovým míčem místo jablka.

„Krásný trůn, bude mu slušet,“ usmíval se jeho spoluhráč Petr Reinberk. Korunovační křeslo, které zapůjčilo fotbalistům Slovácké divadlo, je přesnou replikou křesla, na němž sedávají při korunovaci britští králové ve Westminsterském opatství.

Milánku, jsi vážně borec! Petržela na metě 500. Jak dlouho ještě vydrží?

„Mám velkou radost. Zaslouží si to, je pracovitý, fotbal miluje, dává mu všechno, je to jeho život. Je králem doma i ve fotbale,“ svěřila se Petrželova dlouholetá partnerka Jitka Křivánková, kterou doprovodila na korunovaci jejich dcera Klaudie. „Hlavně ať jsi zdravý,“ přála tátovi.

I když už má Petržela čtyři křížky, končit nehodlá. Svůj rekordní zápis chce dál posouvat – minimálně k číslu 555.

„Když mu vydrží zdraví, bude hrát ještě dlouho. Tři čtyři roky zvládne,“ věří jeho něžnější polovička, která na něm oceňuje i mimofotbalové vlastnosti. „Je lidský, hodný, žádný machýrek. Má rád lidi a oni jeho. Umí jim naslouchat. A doma je pracovitý. Nejvíce ho baví zahrada, celé léto ji zveleboval.“

Šestou stovku ligových startů načne čtyřicetiletý Petržela v sobotním domácím zápase proti Pardubicím. Už jako Král Milan I.

Autor: