Velké firmy ve Zlínském kraji zvyšují mzdy, odbory však chtěly ještě víc

  16:20
Navzdory složité situaci dostanou zaměstnanci řady podniků ve Zlínském kraji více peněz. Dobrou zprávu si vyslechli třeba pracovníci firmy Česká zbrojovka v Uherském Brodě, kde pracuje kolem 1 340 lidí. Od dubna si na mzdách polepší v průměru o 6,3 procenta.

„Přidávání je kombinací plošného přidávání, individuálního přidávání a změny prémiových ukazatelů,“ shrnul mluvčí České zbrojovky Radek Hauerland. „Dále došlo k navýšení benefitů, příspěvku na penzijní připojištění, odměny při odchodu do důchodu či odměn při životním jubileu,“ doplnil. Podle něj jde o kompromis vůči požadavkům odborů, které usilovaly o větší navýšení.

V České zbrojovce, jež je součástí holdingu Colt CZ Group SE, vždy zvedají mzdy až na začátku druhého kvartálu a na základě kolektivní smlouvy uzavřené na jeden rok. Firma loni kvůli omezení výroby propustila kolem stovky lidí. Zakázek už má však dostatek a další propouštění nechystá.

KOMENTÁŘ: Nerovnost platů mužů a žen škodí celé české ekonomice

Více peněz na výplatách dostávají také ve zlínské Kovárně Viva. „Do tarifní mzdy jsme plošně přidali tisíc korun a zvýšili jsme o 500 korun příspěvek na benefitní kartu,“ přiblížil ředitel Kovárny Viva František Červenka.

„Se zástupci odborů proběhlo od závěru roku 2023 několik kol vyjednávání, která byla složitá, ale konstruktivní z obou stran. Požadavky odborů byly vyšší než v předchozích letech,“ doplnil.

Odbory usilují o větší navýšení mezd z důvodů růstu životních nákladů od energií až po potraviny. Podniky zase musejí balancovat, aby jim zaměstnanci neodešli jinam a současně měly peníze na investice a rozvoj.

„Prostor pro zvyšování mezd vnímám někde kolem šesti procent. Je to ale individuální. Jde o hledání aktuální rovnováhy mezi vývojem životních nákladů a produktivity v čase,“ podotkl předseda krajské hospodářské komory Robert Zatloukal. V plastikářské společnosti Fatra v Napajedlích dostali po jednání s odbory technickohospodářští pracovníci přidáno tři procenta a dělníci 4,7 procenta.

V chemičce Deza ve Valašském Meziříčí vzrostly mzdy plošně o pět procent, což se týká i příplatků za směny a ztížené pracovní prostředí. Nad rámec toho navýšili příspěvek do cafeterie o tři tisíce na celkových devět tisíc korun na zaměstnance. „Dojednaný nárůst (v Deze) je v intencích valorizací mezd nejen regionu, ale i v rámci Česka,“ zmínil Pavel Heřmanský, mluvčí Agrofertu, pod něhož Fatra i Deza patří.

Liberty sníží zaměstnancům doma mzdu na 70 procent, jejich návrat dál odkládá

„Výsledek zaručuje udržení konkurenceschopnosti našich mezd a současně reflektuje složitou ekonomickou situaci podniku,“ doplnil. Loni kvůli tomu v Deze zrušili třináct procent pracovních míst.

Kvůli špatnému odbytu nedostanou po mnoha letech zatím přidáno zaměstnanci zlínské strojírenské společnosti Tajmac-ZPS. Vedení letos s odbory pouze prodloužilo kolektivní smlouvu bez garance plošného růstu mezd, ale při zachování stávajících benefitů. Situace se může změnit během roku.

„Je to proto, že strojírenství a zejména obor výroby obráběcích strojů se nachází v poměrně složité situaci. Ta je daná tím, že většina evropských zákazníků snížila svoji poptávku na minimum,“ poznamenal finanční ředitel Tajmacu-ZPS Jan Kurinec.

Zaměstnavatelé v průměru přidají pět až šest procent. Mzdy tak porazí inflaci

Důvodem je nejistota zákazníků, která začala už při koronaviru, či jejich obava o budoucnost evropského průmyslu. A vzhledem k tomu, že nákupy strojírenských zařízení představují velké investice, šetří se právě na nich.„Cílem firmy je nyní zachovat v maximální míře výrobní kapacitu,“ upozornil Kurinec a doplnil, že firma má aktuálně zakázek dost, ale situace se rychle mění.

Vedení největšího zaměstnavatele v kraji, otrokovické pneumatikárny Continental Barum, se už před koncem loňského roku dohodlo s odbory, že zvedne mzdy o sedm procent. Navyšovalo také odstupné, příspěvek za narození dítěte či odměny za pracovní i životní výročí.

Letos se přidávalo také v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB). Nelékařskému zdravotnickému a nezdravotnickému personálu stouply tarifní části mezd o minimálně pět procent. „Lékařům a farmaceutům se navýšily tarify v souladu s centrální dohodou ministerstva zdravotnictví s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a mladými lékaři. Ve srovnání s lednem 2023 byl v KNTB vzrůst o více než čtrnáct procent,“ sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Po dvaceti letech se také zvyšuje tarifní stupeň mzdy, což se týká všeobecných sester a sester specialistek.

Autor: