Firma z Uherského Hradiště vybaví dvě stovky obrněnců pro maďarskou armádu

  16:54
Dokáže rozpoznat laserové paprsky a radarové signály různých druhů přesně naváděné munice. Systém Lawarec doplní do obrněných vozů maďarské armády uherskohradišťská firma EVPÚ Defence. Společnost se na spolupráci dohodla s firmou Rheinmetall Landsysteme, která má výrobní závod v Ústí nad Labem a jež Maďarsku dodá 218 bojových vozidel pěchoty Lynx KF41.

Systém Lawarec umí rozpoznat laserové a radarové signály z nejrůznějších laserově zaměřených a řízených zbraňových systémů. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Jsme tradičním dodavatelem armád států NATO. Tato nová smlouva pro nás znamená, že jsme zapojení do globálního dodavatelského řetězce Rheinmetallu. To nám umožní generovat významné zisky a také se nám otevírají důležité exportní možnosti,“ poukázal obchodní ředitel EVPÚ Defence Patrik Hlůšek.

Pro uherskohradišťskou firmu, která zaměstnává přes 60 lidí, jde o zakázku v hodnotě několika milionů eur.

Patří mezi přední české výrobce pozorovacích a detekčních systémů pro bojová vozidla, tanky a další systémy. Vybavili třeba speciální monitorovací vozidla, která česká cizinecká policie používá v příhraničních regionech.

Policisté na řecko-makedonské hranici zase dokážou pomocí jiné techniky z Uherského Hradiště zachytit noční běžence na několikakilometrovou vzdálenost.

Systém Lawarec pro maďarskou armádu bude součástí ochranného systému obrněného vozidla. Zahrnuje i centrální jednotku a laserové mikrovlnné detektory.

Díky tomu bude mít posádka přehled o nepřátelských aktivitách, systém situaci vyhodnotí a také dokáže vypustit širokospektrální kouřovou clonu, která řízeným zbraním nebo zaměřovačům blokuje přímou viditelnost.

Smlouva společnosti Rheinmetall Landsysteme s maďarskou armádou znamená pro české dodavatele a výrobce velké možnosti i zisk.

Německý koncern Rheinmetall nabídl obrněné vozidlo Lynx KF41 také české armádě jako svého kandidáta v právě probíhajícím výběrovém řízení na dodávku 210 bojových vozidel pěchoty v hodnotě přes 50 miliard korun.

Vítěze tendru zatím ministerstvo obrany nevybralo. Minimálně 40 procent z celkové zakázky ale podle podmínek ministerstva připadne českým firmám a výrobcům, kteří se na ní budou podílet. Měly by mezi nimi být i firmy ze Zlínského kraje.

Autor: