Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

  15:18
Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand Centra výzkumu obouvání zlínské Univerzity Tomáše Bati Oldrich Voyta. Na svršek obuvi použil látku od výrobce designového nábytku a podpatky, jejichž tvar odráží klenbu Vladislavského sálu, vytiskl na 3D tiskárně. Teď jedná o další spolupráci s Hradem.

Prvotní kontakt se podařil díky oděvní návrhářce a stylistce první dámy Štěpánce Pivcové, která Oldricha Voytu doporučila.

„Se Štěpánkou jsme si spolupráci potvrdili zhruba dva týdny před inaugurací. V té době, ještě před samotným měřením, jsem připravil první zkušební model podle velikostního čísla a výšky podpatku,“ přiblížil Voyta.

„Při zkoušce s paní Evou jsem si pak vedle měření zaznamenal i přímo na lodičku, kde bota nesedí, a tedy v jakých místech se bude muset kopyto upravit. Poté jsem upravil kopyto do požadovaných měr, pomohl mi ale i můj kopytář, na kterého nedám dopustit,“ popsal designér, kterého k obuvnickému řemeslu inspiroval světoznámý španělský návrhář a obuvník Manolo Blahnik, který během své kariéry obouval například lady Dianu, zpěvačky Madonnu nebo Kylie Minogue.

Jak upřesnila mluvčí univerzity Petra Svěráková, pak následovala rychlá spolupráce se společností Jafra Otrokovice, kde do druhého dne vyrobili takzvané napínací stélky s ocelovým klenkem uprostřed Jde o jakousi páteř boty, bez které nelze obuv na podpatku vyrobit.

Designér použil přebytky látek

„Na svršek jsme spolu se Štěpánkou a paní Evou vybrali pudrově růžovou látku ve spolupráci s firmou Polstrin. S nimi spolupracuji už několik let a využívám off-cuttovou metráž, což jsou přebytky látek z jejich produkce. Jde o nový materiál, který je pro ně jakožto výrobce designového nábytku již rozměrově nevyhovující, zato pro mě jde o matérii, ze které jsem schopný vyhotovit několikero párů designových střevíců. Výhoda je i v tom, že takový materiál odolává odírání a zároveň mi umožňuje dělat environmentální výrobu, tedy ohleduplnou k životnímu prostředí. Ze stejné látky byla vyrobena i kabelka,“ poukázal Voyta.

Móda z inaugurace. Pavlová zazářila, Zemanová opět vynesla své staré šaty

Na patní šev střevíčků ručně našil říční perly a křišťálky Preciosa, vnitřní stélku obalil zlatou usní. Podpatky, které vytiskl na 3D tiskárně, mají tvar klenby Vladislavského sálu.

„Zároveň jsem do patníku implementoval membránu, která jímá rázové vlny při chůzi a tudíž přináší větší komfort,“ upřesnil autor.

Voyta teď studuje doktorský program Technologie makromolekulárních látek a také se věnuje výzkumu diabetické sportovní obuvi.

Zlínu se vrací značka „město obuvi“, boty budou zkoumat vědci

„Podléhá nejvyšší míře komfortu a za tu cenu jde v naprosté většině světové produkce design stranou – a výsledkem je mnohdy nevzhledná obuv. Toto jsem se snažil posunout tak, aby i diabetici měli možnost volby. Věřím, že do několika let se taková obuv dostane i na pulty všem lidem, kteří ji potřebují,“ doplnil.

Další spolupráce mladého zlínského designéra s Hradem se nyní projednává. „Dokud se klientka v mých botách neprojde, tak vždycky existuje možnost, že může nakonec nazout alternativu. Pro mě je tedy největší poctou dobrá zpětná vazba, kdy bota sedí, je pohodlná a dělá parádu nositelce,“ dodal Voyta.

Autoři: ,