Města cílí na vlastní energii. Společenství budou otevřená lidem i firmám

  8:56
Vsetín by chtěl v první polovině příštího roku založit energetické společenství, v němž by kromě města byli také obyvatelé a soukromé firmy. Z alternativních zdrojů bude vyrábět a distribuovat energii svým členům, pro něž to může být levnější výpomoc k běžným dodávkám.

Solární panely umístěné na několika budovách zlínské firmy Spur | foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

Stát pošle městu na založení společenství dotaci. „Máme základní partnery energetického společenství. Když bude založeno, bude otevřené. Subjekty, tedy privátní osoby i firemní sektor, tam budou moci vstupovat i vystupovat,“ přiblížil místostarosta Vsetína Jiří Růžička. „Bude to výpomoc pro každého z aktérů, teď ale nemáme ambici ani kapacity na to, abychom byli plně soběstační.“

Důvodem je i to, že kromě solárních panelů nejsou ve městě jiné alternativní zdroje. „Půjde o doplněk spotřeby elektrické energie, přičemž míra doplňku bude dána v rámci pravidel společenství. Bude záviset na tom, kolik bude fotovoltaických elektráren,“ nastínil Růžička.

Solárních zdrojů postupně přibývá. Město letos umístilo panely na budovu Mateřské školy v Rokytnici, příští rok by se mohly objevit na Základní škole Vsetín, Ohrada, a na domě kultury, později na škole na Sychrově nebo na části městských lázní.

„Zatím se to jeví tak, že maximální špičková spotřeba je výrazně vyšší, než jsou naše výrobní kapacity. Takže veškerou energii budeme moci udat,“ očekává Růžička „Když výkon stoupne, tak stoupne i možnost distribuce.“

Každý člen by měl dostat část vyrobené elektřiny, přičemž není nutné, aby ji sám alternativním způsobem vyráběl. Může ale dodávat i dostávat. „S každým z nich bude uzavřena dohoda o tom, kolik bude dodávat, v jakém poměru vůči vlastní spotřebě, kolik bude maximálně přijímat,“ nastínil vsetínský místostarosta.

Obce ve Zlínském kraji kupují energie společně, mohou získat lepší cenu

Podle něho zatím nelze přesněji říci, jaká bude cena takto vyrobené a distribuované elektrické energie. Lidé se na radnici na společenství ptají, jsou to ale jednotlivci. O masovým zájem nejde.

Vsetín o zřízení společenství usiluje od začátku letošního roku, příprava se ale z různých důvodů protahuje. „Ani vývoj realizační části nejde tak rychle, jak bychom chtěli. Déle projektujeme, déle získáváme stavební povolení,“ přiznal Růžička.

Úspory pět až deset procent

Na konci letošního roku chtějí založit energetické společenství rovněž ve Zlíně. Kromě města v něm budou některé jeho organizace, jako třeba technické služby či divadlo. Fungovat v plné šíři by mělo od konce roku 2025.

„Pro členy společenství to může při nákupu energie znamenat reálné úspory pět až deset procent proti běžné sazbě. Zároveň mohou přebytečnou energii dodávat do veřejné sítě,“ nastínil primátor Jiří Korec.

Zlínský kraj nakoupil levné energie jako jediný v Česku do konce roku 2024

Otázka ovšem je, jak často taková situace nastane. Zlín má na rozdíl do Vsetína trolejbusovou dopravu, takže dopravní podnik je trvalým velkým odběratelem. Výkupní ceny případné přebytkové energie jsou navíc velmi nízké. Ovšem jedno odběrné místo může být napojeno jenom na omezený počet zdrojů.

Také ve Zlíně bude společenství otevřené a podle ředitele Tepla Zlín Pavla Mačáka se do něho mohou v budoucnu připojit i obyvatelé města. Dovede si představit spíše majitele rodinných domů než bytů.

„Ekonomicky to bude zajímavé až při odběru nad nějakou prahovou hodnotu,“ nastínil Mačák. Majitelé bytů a domů mohou založit svá společenství, v nichž se k odběru energie z alternativních zdrojů připojí.

Nemocnice, fotovoltaika i průmyslová zóna. Zlínský kraj utratí 8 miliard

Ve Zlíně letos uvedli do provozu solární panely na střeše budovy 7. základní školy v ulici Kvítková a na Domu pokojného stáří Naděje na Jižních Svazích. Umisťují je na výměníkové stanici Tepla Zlín, objevit by se příští rok měly na městském divadle či lázních. Následovat mají další budovy, včetně sportovišť.

„Efektivita a výhodnost pro členy bude tím vyšší, čím větší výrobní výkon bude zapojen,“ sdělil Mačák.

Města plánují další solární elektrárny

V Kroměříži zatím energetické společenství zakládat nebudou, protože nemají dostatek alternativních zdrojů. „Výhledově to zvažujeme, ale až bude město disponovat větším množstvím solárních elektráren. Příští rok budou první dvě,“ nastínil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Objeví se na střeše městských lázní a nové spisovny úřadu, která vzniká přestavbou kotelny v Rumunské ulici. Další budovy má radnice v plánu, ale podle mluvčího to bude záviset i na tom, jestli město získá dotaci.

Slavičín sází na energetickou soběstačnost, elektřinu může vyrábět i komín

Ani v Uherském Hradišti není vznik energetického společenství na pořadu dne. Fotovoltaická elektrárna je tam zatím pouze na sportovní hale. Dalších čtyřicet budov, kde může být, obsahuje energetická koncepce, kterou letos schválili zastupitelé. Další solární panely mají být příští rok na akvaparku a sportovní základní škole. Město na ně už získalo dotace.

„Pro tuto chvíli plánujeme přetoky z fotovoltaických elektráren řešit pomocí institutu takzvaného aktivního zákazníka, který nám umožní sdílet elektřinu v rámci skupiny až jedenácti členů,“ nastínila vedoucí kanceláře starosty Dagmar Vacková. „Primárně uvažujeme o spotřebě v objektech města,“ dodala.

Zlínská firma SPUR umístila na střechu svých budov tisíce solárních panelů:

12. května 2023

Autor: