Zlín vrací na jeviště copatou Pipi, Hradiště nabídne rafinované drama

  16:38
Městské divadlo ve Zlíně a Slovácké divadlo v Uherském Hradišti chystají na tuto neděli premiérová představení pro dětské i dospělé publikum. Pohádku Pipi Dlouhá punčocha podle knižního bestselleru Astrid Lindgrenové a nervák britské dramatičky Morgan Lloyd Malcolm s prvky černého humoru Vosa.

Představení Pipi Dlouhá punčocha v podání Městského divadla Zlín. (listopad 2022) | foto: Městské divadlo Zlín

Příběh povahově i vzhledově svérázné dívky se zrzavými copy a pihami na tváři, jež se řídila heslem „lhát se nemá, ale mluvit pravdu je někdy pořádná nuda“, režijně nastudoval ve zlínském divadle Vladislav Kracík.

Umělecký šéf olomouckého Divadla Tramtárie obsadil do hlavní role Markétu Holcmanovou.

„Ztotožňuji se s Pipi v jisté životní energii. Baví mě na ní to dobrodružství, které ona zažívá v každém okamžiku. Ona žije přítomností a raduje se z maličkostí,“ uvedla herečka. V dalších rolích se představí Adam Kořán a studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy.

Představení Pipi Dlouhá punčocha v podání Městského divadla Zlín. (listopad 2022)

Na jevišti zaujme Vila Vilekula, domov Pipi. Scénograf Hynek Petrželka ji částečně ztvárnil jako dětskou prolézačku a loď, která pluje po moři fantazie. Do kulisy umístil trampolínu, houpačku, skluzavku, žebřík i lezeckou stěnu. „Je to velmi hravá, nápaditá a humorná inscenace. Zkrátka hra, která dává prostor svobodné fantazii,“ řekl Kracík.

Mnohem méně výpravná, ale o to dramatičtější bude česká premiéra díla britské dramatičky Morgan Lloyd Malcolm Vosa ve Slováckém divadle. V režii Lukáše Kopeckého představení odehraje pouze dvojice Tereza Novotná a Petra Staňková.

Příběh současné britské autorky je vystavěn na děsivé analogii z přírodní říše, v níž parazitická vosa zaživa vysává tarantuli. Až do samého konce přitom divák nebude vědět, která z hereček představuje vosu a která tarantuli.

Děj začíná poté, co se obě spolužačky po dvaceti letech znovu setkají a jedna druhou pozve do kavárny, kde padne netradiční obchodní nabídka za velký obnos peněz.

„Vosa mě uchvátila svojí rafinovaností, precizně vystavěným dějem,“ konstatoval Kopecký.

Podle Staňkové je tématem hry především to, zda je člověku bližší laskavost, či násilí. „A taky hodně narážíme na to, že se všechno naše chování a reakce odvíjejí od toho, jaké vzorce se v dětství naučíme,“ naznačila herečka.