VIDEO: O roli malého Ovčáčka je zájem, chce ho hrát padesát dětí

  9:04
Padesát chlapců dorazilo na konkurz zlínského divadla pro roli třináctiletého Jiřího Ovčáčka v plánovaném představení Jednou budem dál. Zásadní přitom nebyla podoba s mluvčím prezidenta, jako spíš schopnost vystihnout jeho mluvený projev. Představení ke třiceti letům svobody v režii ředitele divadla Petra Michálka bude mít premiéru 16. listopadu.

Do zlínského Městského divadla vchází svižným krokem zhruba dvanáctiletý vytáhlý blonďák. „Jdu na konkurz na Ovčáčka,“ hlásí sebevědomě vrátnému, který ho posílá po schodech nahoru do tělocvičny.

Moment! Vytáhlý blonďák a Jiří Ovčáček?

„O fyzickou podobu nám vůbec nejde. Důležité je charisma, v tomto případě se nám jedná o typové herectví, o schopnost vystihnout Jiřího Ovčáčka, ne se mu podobat. Řekli jsme zájemcům, že nemají chodit s výraznými brýlemi nebo s načerněnými vlasy,“ vysvětluje ředitel divadla Petr Michálek, který je zároveň režisérem připravovaného kabaretu Jednou budem dál. V něm se má objevit také třináctiletý Jiří Ovčáček, současný mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Zatímco ostatní role ve hře rozdělil standardně mezi členy souboru, na roli dítěte vypsal konkurz. Zájem byl obrovský. Přihlásilo se přes 70 dětí, z nichž 50 dostalo pozvánku na casting.

„Když jsem byl menší, tak mi všichni říkali, že se podobám na Příkazkého, který hrál Ovčáčka v předchozích dvou kabaretech. Tak jsem se přihlásil,“ zdůvodňuje svoje rozhodnutí jedenáctiletý Dominik Bureš z Polešovic.

Fotogalerie

Naráží na představení Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček, která se stala diváckými hity. „Neposuzuju, jaká je Ovčáček osobnost, chci být hercem, tak budu hrávat různé lidi,“ říká přesvědčivě.

Podobně to cítí také další zájemce. „Mamka mi posílala různá videa, ať se na něho podívám. Tak jsem se snažil z toho něco vzít,“ uvádí Roland Frais z Prusinovic, který rovněž touží být profesionálním hercem.

Chlapci se měli naučit dva monology, jeden čtou a jeden mají umět zpaměti.

„Pojď tady ke stupínku a už po cestě začni odříkávat text. Omlouvat se, že vyrušuješ,“ instruuje Michálek dalšího účastníka.

Výsledky konkurzu chce ředitel oznámit v pondělí. Vybere dva hochy, kteří se budou v roli střídat.

„Nepřemýšlel jsem nad tím, jak Jiří Ovčáček vypadal, když byl dítě. Už asi od narození vypadá stejně, nenapadlo mě, že by někdy vypadal jinak,“ směje se ředitel divadla.

V připravované hře Jednou budem dál, která shrnuje dění ve společnosti od sametové revoluce po dnešek, se třináctiletý Jiří Ovčáček setká s Václavem Klausem v podání Pavla Vacka. Klaus ho poučí, co je neviditelná ruka trhu a jak to funguje ve světě.

„Na rozdíl od předchozích kabaretů, se v této hře u Ovčáčka jedná jen o epizodní roli,“ připomíná Michálek. Premiéra bude v předvečer 17. listopadu.

Autor: