Dezinfekční prostředky začali míchat výrobci autokosmetiky i likérky

  14:14
Současná mimořádná situace přiměla některé firmy ve Zlínském kraji k částečným změnám výrobního programu. Zaměřují se na produkci dezinfekčních přípravků proti koronaviru, jelikož je jich na trhu stále velký nedostatek. Pustila se do toho například rodinná firma DF Partner z Neubuzi nebo vizovická likérka Rudolf Jelínek.

„Jsme rádi, že můžeme pomoci naší zemi dodat dostatek prostředků a zmírnit tak dopady způsobené nemocí COVID-19. V naší továrně k tomu máme potřebné technologie,“ nastínil marketingový ředitel firmy DF Partner Tomáš Skopový.

Společnost, která se zabývá produkcí autokosmetiky, už vyrobila pro stát 290 tisíc litrů přípravku, jenž má hubit široké spektrum bakterií, plísní a virů včetně koronaviru. Provoz posílila na tři směny a rozšířila na sedm dní v týdnu. Prioritu mají objednávky od nemocnic a zdravotnických zařízení, hasičů, obcí a měst.

„Po vykrytí těchto akutních požadavků plánujeme výrobu a prodej i pro ostatní zákazníky,“ podotkl Skopový.

Zájem je opravdu veliký, firma denně eviduje stovky objednávek, většinou od supermarketů a benzinových stanic.

Vizovická likérka Rudolf Jelínek nenabízí přímo ochranný roztok, protože k jeho výrobě nemá povolení, ale dodává na trh látku, z níž si každý dezinfekci jednoduše vyrobí. Jde o 76% líh, který je její základní složkou.

5. března 2020

Příprava roztoku je jednoduchá, návod je na etiketě lahve. Prvních 4 500 půllitrových lahví likérka stočila minulý pátek, tento týden v produkci pokračuje.

„Poptávka je, lahve z první várky jsou v podstatě pryč. Rozdali jsme je zaměstnancům a partnerským firmám. Prodáváme také na e-shopu,“ sdělil ČTK obchodně-marketingový ředitel likérky Miroslav Motyčka.

Na výrobu dezinfekce je třeba pět dílů lihu, jeden díl vody a 20 mililitrů peroxidu vodíku. Pokud nemají lidé peroxid, mohou dezinfekci využívat i bez něj. Musí však počítat s tím, že líh pokožku silně vysuší.

Dezinfekční gely a roztoky vyrábí také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Zatím jich vyprodukovala téměř tisíc litrů, které použila pro vlastní potřebu nebo věnovala nemocnicím, hasičům, hygienickým stanicím či domovům pro seniory.

Do výroby se pustila i likérka Žufánek z Boršic u Blatnice. Dělala přímo dezinfekční gel, který rozdávala zdarma. Neměla pro to ale potřebné povolení, takže celníci jí tuto činnost zakázali.

„Ale když vám spadne dítě z kola a začne krvácet, tak začnete s první pomocí sami a pak voláte záchranku. Neřešíte, jestli je košile, ze které děláte nouzový obvaz, sterilní anebo certifikovaný obvaz z lékárničky,“ napsal na Facebooku jednatel likérky Martin Žufánek. „To byl přesně můj důvod. Nečekal jsem na povolení celníků a začal to dělat, jak nouze velí.“

Autor: