Začíná léto a nemocnice potřebují k operacím větší zásoby krve

  16:56
Nemocnice Zlínského kraje se aktuálně potýkají s nedostatkem krve. Oba prázdninové měsíce patří kvůli zvýšenému počtu úrazů k nejrizikovějším v roce, na řadě míst také lékaři dohánějí operace odložené kvůli epidemii koronaviru. Všude se tak transfuzní stanice musejí předzásobit.

Dárce krve v Kroměřížské nemocnici (červen 2022) | foto: Kroměřížská nemocnice

Větší potřebu množství krve mají s příchodem léta ve všech nemocnicích v kraji. „Proto prosím všechny dárce, pokud je to možné, aby přišli darovat krev ještě předtím, než odjedou na dovolenou. Po dovolených totiž vznikají různá omezení, kvůli kterým si musí dát pauzu,“ upozornila primářka zlínského hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pelková.

Největší nedostatek je minusových skupin. „Nejvíc chybí A- a O-, potřeba jsou ale všechny skupiny,“ řekla Dana Lipovská, mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati.

V minulém týdnu tam v rámci Světového dne dárců krve přišlo čtyřicet dárců, mezi nimi byl i Petr Pravdík z Rackové. „Darování krve považuji za důležité. Nebolí a může někomu pomoct. Začal jsem ještě na vojně s kamarády a dnes je to již můj sedmapadesátý odběr,“ popsal.

„Hlavním impulzem pro mě bylo, že chodila celá rodina. Chtěl jsem navázat na tradici a pomáhat nemocným,“ souhlasí další dárce Lukáš Kovačik z Fryštáku.

Problémy se zásobou krve očekávají také ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti, kde se před třemi týdny vyhnuli akutnímu nedostatku krve výzvou na Facebooku. „Kvůli vysoké spotřebě krve v rámci nemocnice jsme se dostali velmi blízko krizové situaci,“ vysvětlila mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková.

Stačila ale jediná výzva na sociální síti a situace byla znovu stabilizovaná. „Lidé zareagovali okamžitě, od začátku roku přišlo darovat krev na šest tisíc lidí,“ poznamenala Sedláčková.

Počet odběrů krve rostl i přes epidemii

V celém Česku je registrovaných dárců krve zhruba 260 tisíc, podle odborníků by jich ale mělo být minimálně o čtyřicet tisíc více. Největší zdravotnická pojišťovna v zemi VZP se snaží své klienty k dárcovství motivovat i finančně, nabízí jim příspěvek tři tisíce korun na dentální hygienu či na rekondiční a lázeňské aktivity. Loni si o něj zažádalo bezmála padesát tisíc dárců.

Zlínské hematologicko-transfuzní oddělení mělo loni 13 970 odběrů krve, což je rekordní počet. Počet odběrů vzrostl přesto, že i loni negativně ovlivňovala činnost oddělení epidemie koronaviru.

Ve Vsetíně je v registru zhruba pět tisíc lidí. „Letos jsme zde provedli už přes 1 700 odběrů plné krve od dobrovolných dárců a 500 odběrů plazmy, což považujeme za velmi dobrý výsledek,“ informovala Pelková.