Dárci krve dostanou ve Zlíně dětskou výživu v plastu, nemocnici kritizují

  10:36
Baťova nemocnice sklízí kritiku za změnu občerstvení pro dárce krve. Místo poukázky rozdává balíčky s potravinami. Špitál teď připraví srovnání, co nabízejí jinde.
Dárci krve ve zlínské nemocnici letos dostávají balíček, ve kterém je...

Dárci krve ve zlínské nemocnici letos dostávají balíček, ve kterém je minerálka, čokoláda, dětská výživa a obložená pletýnka. | foto: Dárci krve

Lidí ochotných darovat krev loni výrazně přibylo. Ve zlínské Baťově nemocnici zaznamenali rekordní počet 11 408 dárců, z nichž více než 960 přišlo poprvé.

„Po všech stránkách to byl pro nás úspěšný rok. Přízeň dárců byla opravdu veliká a moc za ni děkujeme. Zároveň věříme, že se nám společně podaří loňská čísla ještě překonat,“ uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pelková.

Jenže ne všichni dárci jsou spokojeni s formou občerstvení, kterou po odběru krve v nemocnici dostávají. V minulosti platilo, že jako poděkování obdrželi vitaminy, čokoládovou tyčinku a stravenku do nemocniční jídelny. Před dvěma lety si mohli nově zajít do Bistra 51 a uplatnit tam poukázku v hodnotě 70 korun.

Letos poukázka zmizela a dárci odcházejí z transfuzní stanice s balíčkem. V něm dostávají minerálku, čokoládu, dětskou výživu a obloženou pletýnku.

Nemocnice: Kritiku vnímáme a nenecháme bez odezvy

„Už žádný sedmdesátikorunový poukaz na ‚snídani‘ dle vlastního výběru. Místo toho dětská výživa, samý plast a nic, co bych si dal s chutí už na místě v bistru. Jako by nám tím říkali: Daruj a jdi!“ napsal na Facebooku jeden z téměř dvou stovek diskutujících.

„Snídaně v nemocnici byl dříve příjemný bonus, kdy se dalo po odběru chvíli posedět, dát si kafe a něco dobrého k jídlu. Darovat kvůli tomu nepřestanu, jen asi v létě vyzkouším nemocnici v Uherském Hradišti nebo si budu muset nachystat něco na snídani den předem,“ dodal.

Mnohým diskutujícím vadilo rovněž to, že zmíněné potraviny nejsou příliš zdravé, jsou balené v plastových obalech a pro dospělého člověka nejsou ideální.

„Poukázka byla super, i když občas byl malý výběr, ale vždy šlo něco rozumného vybrat. Darovat nepřestanu, ale toto je šlápnutí vedle,“ zlobí se další diskutující.

Podle nemocnice si naopak řada lidí na poukázku do bistra stěžovala, protože se jim do sedmdesátikorunové částky špatně kombinovaly potraviny, a další si zase údajně nechtěli doplácet nad tuto částku.

„Proto jsme se rozhodli všem rozdávat už připravené balíčky se stejným obsahem v hodnotě poukazu, aby s tím měli co nejmenšími starosti,“ vysvětlil mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

„Reakce na sociálních sítích i při návštěvě samotného transfuzního oddělení vnímáme a určitě je nechceme nechat bez odezvy, protože si velmi vážíme toho, že k nám tito lidé chodí darovat krev,“ dodal.

Nemocnice chce proto najít nejvhodnější řešení, a to tak, že zjistí, jak se k občerstvení staví jiná krevní centra po republice, především pak ve velkých zařízeních. Pak informace vyhodnotí a přijde s řešením.

V Liberci nabízejí kuře a salát

Občerstvení rozdávají i ostatní nemocnice ve Zlínském kraji. V Kroměříži dostávají dárci poukaz, který mohou uplatnit v tamějším bufetu, stejný model mají i ve Vsetínské nemocnici. V Uherskohradišťské nemocnici mají přímo na oddělení jídelnu, kde vydávají párky a klobásky s pečivem, oplatky a kávu.

Občerstvení pro darující zajišťují téměř všechna transfuzní centra v Česku. V krajské nemocnici v Pardubicích mají k dispozici čaj, kávu a limonádu a po odběru dostávají peněžní poukázku, kterou mohou uplatnit v obchodech s občerstvením a v bistru v areálu špitálu.

Fakultní nemocnice v Olomouci poskytuje kromě pití také párek s pečivem nebo variantu pro vegetariány, nealkoholické pivo, čokoládu či vitaminy.

„Naši dárci si mohou u nás sednout a dát si půlku pečeného kuřete se salátem nebo velký salát v případě, že nechtějí maso. Žádnou kritiku jsme nezaznamenali,“ popsal Václav Řičář, mluvčí Krajské nemocnice v Liberci.

Některá zařízení přidávají také různé benefity v podobě slevových kartiček do kavárny, lístků na sportovní utkání nebo vstupenek do muzeí.

Autor: