Stát řeší stovky námitek k D49, povolení chce vydat do konce roku

  9:22
Ministerstvo dopravy by mělo do konce letošního roku vydat stavební povolení pro dálnici D49 z Hulína do Fryštáku. Příprava se tak konečně dostane do fáze, na niž by mohla navázat samotná výstavba, která se už řadu let odkládá kvůli sporům s ekologickými spolky. Dá se tedy předpokládat, že se proti povolení odvolají, mohou také přistoupit k žalobám.

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901 | foto: ŘSD

Po veřejnému projednání tohoto úseku dálnice ve Zlíně letos v dubnu ministerstvo dostalo stovky připomínek, s nimiž se musí v povolení vyrovnat tak, aby po případných odvoláních rozhodnutí obstálo a nebylo zrušeno.

„Proces vypořádání námitek spolků nebyl vzhledem k jejich množství v řádu stovek dosud ukončen. Jedná se o výjimečně rozsáhlé množství námitek, což je dáno průběhem řízení,“ řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Obsah připomínek nechce před vydáním povolení komentovat.

Ekologové už dříve napadali třeba to, že stavba vede územím s chráněnými živočichy a zpochybňovali výjimku, na jejímž základě do něho mohli silničáři zasáhnout. Šlo o křečka, čolka nebo několik druhů žab a netopýrů.

„Povolovací proces je u této stavby mimořádně náročný, a to vzhledem k jeho průběhu a délce trvání ovlivněné různými důvody. Při optimistickém scénáři předpokládáme vydání stavebního povolení ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Investor pak předpokládá zahájení realizace v roce 2020,“ uvedla Rezková.

Šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek nechce termín zahájení prací s ohledem na možná odvolání zatím blíže komentovat.

Autor: