Ve Zlínském kraji se covid šíří nejrychleji, kapacita nemocnic je na hraně

  8:54
Testují, očkují, vyjíždějí jako mobilní týmy, podávají monoklonální protilátky a samozřejmě léčí pacienty s covidem. Těch v nemocnicích ve Zlínském kraji stále neubývá, přestože počet nakažených v uplynulém týdnu mírně klesl. Pozitivně testovaných je aktuálně přes 21 tisíc obyvatel kraje.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Situace je vážná. Počet hospitalizovaných s covidem je pětkrát vyšší než před měsícem. Jsme na hranici svých kapacit, personál je vyčerpaný, přibývá pracovních neschopností. Požádali jsme o výpomoc zdravotníky i dobrovolníky,“ informovala mluvčí Vsetínské nemocnice Radka Benešová.

Podobně jsou na tom i ostatní zařízení v kraji. Hygienici už sice hlásí méně nově nakažených než na přelomu listopadu a prosince, ale v nemocnicích se pokles projeví až se zpožděním. Navíc platí, že v tomto regionu se nákaza šíří nejvíce v celé zemi a počet 1 506 nově nemocných na sto tisíc obyvatel za týden je nejvyšší. Na druhém místě je Olomoucký kraj.

Aktuální počet pozitivně testovaných v kraji byl v sobotu 21 421. V karanténě je přes šest tisíc dětí a žáků ve věku od 3 do 19 let.

„V současné době je z daných údajů velmi předčasné hodnotit, zda je epidemie ve Zlínském kraji na ústupu,“ uvedla mluvčí krajské hygieny Vendula Ševčíková.

S náporem covidových pacientů bojují ve všech nemocnicích. Ve Zlíně přijali ve čtvrtek 2. prosince 16 nemocných a jejich počet se zvýšil téměř na 140, na JIP leží ve vážném stavu 15 lidí.

Ve Vsetínské nemocnici zdravotníci pečují o 101 covidových pacientů, z toho osm je v intenzivní péči. Lůžka se plní mnohem rychleji než na jaře nebo loni na podzim.

„Na standardních lůžkách jsme na limitu, lépe řečeno za ním. V intenzivní péči jsme na hraně kapacit již týden. Místa, která se uvolní, jsou téměř okamžitě obsazena. Počty máme takové, jaké jsme nikdy neměli,“ přiblížil situaci primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marek Proksa.

Bez pomoci armády už to nejde

Podobná situace je i jinde a zařízení už se neobejdou bez pomoci vojáků, studentů, dobrovolníků z Českého červeného kříže nebo kolegů zdravotníků.

Uherskohradišťská nemocnice se aktuálně stará o 137 pacientů, z toho 14 potřebuje intenzivní péči. Během minulého týdne zaznamenali dvacetiprocentní nárůst. Zatím mají v kapacitách mírnou rezervu, i ta ale může být brzy vyčerpaná.

„K dnešnímu dni uzavíráme lůžkovou část rehabilitačního oddělení, ambulance zůstává nadále v provozu, částečně je také omezený lůžkový fond chirurgických oborů. Od pondělí bude uzavřeno oddělení ošetřovatelské péče,“ shrnula mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková.

V Kroměříži museli zcela zastavit plánované operace, lékaři pouze v ambulancích provádějí výkony, u kterých není nutná přítomnost anesteziologa. Na třech covidových stanicích leží aktuálně 50 pacientů, 13 vyžaduje intenzivní péči. Počet je třikrát vyšší než před týdnem.

Nárůst lidí s covidem zaměstnává záchranáře

Z valašskomeziříčské nemocnice Agel museli zdravotníci kvůli nedostatku volných kapacit v tomto týdnu převézt pět pacientů do největší krajské nemocnice ve Zlíně. Teď se starají o 62 covidových pacientů, z toho pět je ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci.

Nárůst lidí, kteří potřebují kvůli covidu péči v nemocnici, potvrzují i záchranáři. Na začátku listopadu měli kolem deseti pacientů denně, v posledním týdnu počty překročily i čtyři desítky, což znamená dvacet procent denních výjezdů.

Za poslední listopadový týden evidují téměř 300 ošetření covidových pacientů z celkových 1 600. Mnohdy jsou tyto převozy pro záchranáře časově náročnější.

„Důkladná dezinfekce trvá kolem dvaceti minut, ale také záleží, kolik vybavení bylo použito a podobně. Jinými slovy, čím komplikovanější pacient, tím delší doba očisty,“ vysvětlil náměstek lékařské péče krajské záchranky Dorián Pfeifer.

Záchranáři také žádají, aby se lidé na linku 155 obraceli až v případě, kdy se jejich zdravotní stav zhorší natolik, že se například objeví námahová či klidová dušnost nebo vysoké horečky nereagující na antipyretickou léčbu.

Autor: