iDNES.cz

Zájem o léky proti covidu prudce narostl, v kraji na ně dosáhne víc pacientů

  12:36
Lékaři posílají pacienty s covidem stále častěji do nemocnic na takzvané monoklonální protilátky, které pomáhají v prvních dnech a přispívají k lehčímu průběhu onemocnění. Ve Zlínském kraji je v podobě infuze aplikují nemocnice ve Zlíně, Uherském Hradišti a od tohoto týdne také v Kroměříži.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Je jí přes 70 let, má těžké astma, trpí obezitou a onemocněla covidem. Takový je zdravotní stav pacientky, která je hospitalizovaná v jedné z krajských nemocnic. Přestože u ní infekce první den nevypadala nijak závažně, patří do skupiny, u které hrozí komplikace. Navíc není očkovaná, což riziko ještě zvyšuje.

Právě v podobných případech mohou výrazně pomoci takzvané monoklonální protilátky.

„Divila bych se, kdyby této možnosti některý z lékařů nevyužíval. U nás jsme je předepsali zatím asi pěti pacientům a u všech to přispělo k lehčímu průběhu covidu,“ uvedla zlínská lékařka Martina Pagáčová. Například v úterý indikovala jednu pacientku, která šla hned na druhý den na protilátky, což je ideální stav.

Monoklonální protilátky mohou hlavně v prvních dnech zabránit tomu, aby nemoc přešla do těžšího průběhu covidu. Jsou určené pro pacienty s vysokým rizikem, že by mohli skončit v nemocnici.

V posledních týdnech, kdy počty nakažených prudce stoupají, je o ně čím dál větší zájem. A to i z toho důvodu, že ministerstvo zdravotnictví zmírnilo kritéria, která musí indikovaný pacient splňovat.

„Díky tomu na monoklonální protilátky dosáhne více pacientů, což je dobře,“ řekl praktický lékař z Hošťálkové David Halata, který je předsedou Pracovní skupiny venkovského lékařství.

Léky pomohou i lidem s obezitou či cukrovkou

Podle nařízení ministerstva mohou lékaři předepisovat tyto experimentální léky hlavně lidem po transplantaci orgánu či kostní dřeně, s chronickým onemocněním jater nebo ledvin a s rakovinou nebo nervosvalovým onemocněním.

Po zmírnění kritérií je lék dostupný také pozitivně testovaným nad 65 let, případně nad 55 let pokud současně trpí těžkou hypertenzí, obezitou, srdečním selháním, onkologickým onemocněním, cukrovkou nebo onemocněním plic.

Zkušenosti s jejich indikací už lékaři mají. A je různá. „Jeden pacient neočkovaný, indikovaný covid, aplikaci odmítl, že je to experimentální léčba. Ten samý opakovaně odmítl i očkování, které jsme mu aktivně nabízeli,“ popsala Eva Pánková, mluvčí EUC kliniky ve Zlíně, kde pracuje několik praktických lékařů.

Zdravotníci potvrzují, že tyto léky mají význam. „Ukazuje se, že šířící se varianta delta má rychlejší klinický průběh a stav pacientů se může zhoršovat druhý třetí den. Proto má velký efekt, když rizikový pacient dostane tyto látky, a to nejlépe první druhý den,“ zdůraznil Halata.

Sám už předepsal tato léčiva v deseti až patnácti případech a jen jeden z pacientů i po jejich podání poté musel do nemocnice. Halata ale upozornil, že šlo o nemocného, který se k monoklonálním protilátkám dostal až pátý šestý den.

Kapacita je nedostatečná, varují lékaři

Někteří lékaři však upozorňují, že kapacita současných center, kde látky podávají, není dostatečná. „Situace se zhoršila. Počet nakažených stále narůstá, ale kapacita míst je stejná. Na podání látek se čeká čtyři až pět dní – a to je špatně, protože by měly být aplikované nejlépe v prvních dnech,“ zmínil zlínský lékař a šéf krajského Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Například Uherskohradišťská nemocnice může denně obsloužit pouze čtyři pacienty a všem, kteří to potřebují, podá látky během jednoho dvou dnů. Od začátku října takto pomohla 33 lidem.

„Pokud se bude počet indikovaných pacientů zvyšovat, budeme se snažit dle možností reagovat, avšak naše kapacity nejsou neomezené,“ uvedl vedoucí lékárník špitálu Marcel Pandadis.

 Ve zlínské nemocnici aplikují monoklonální protilátky na plicním oddělení už od března. Za tu tu dobu je podali 186 pacientům.

„Výrazný nárůst zaznamenáváme v měsíci říjnu, kdy byly podány 61 pacientům, a v listopadu, kdy za prvních deset dnů dostalo tuto léčbu již 86 pacientů,“ přiblížila mluvčí nemocnice Renáta Večerková.

„Hlavním benefitem této léčby je předcházení progrese infekce do závažného stavu a prevence nutnosti intenzivní péče. Většinou je léčba podávána ambulantně, jen v některých vybraných případech se léčba podává i za hospitalizace. Čekací doba je tři čtyři dny,“ doplnila mluvčí. 

Nemocnice v kraji omezily plánované úkony

V Kroměřížské nemocnici otevřeli stacionář určený k aplikaci látky na začátku tohoto týdne. Během prvních čtyř dnů ji podali 13 lidem. Valašskomeziříčská nemocnice Agel zatím tímto způsobem zlepšuje zdravotní stav hospitalizovaným pacientům s covidem, ale zvažuje i ambulantní podávání.

Koronavirová situace v kraji se zhoršuje, některé špitály už omezily plánované výkony.

„Počty hospitalizovaných pacientů rostou a zátěž nemocnic se bude nadále zvyšovat. Na situaci musí nemocnice reagovat koordinovaným omezením operativy tak, aby bylo zajištěno celé spektrum péče v kraji a současně byla dostatečná kapacita na lůžkách intenzivní péče,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Situace je podle něj stejná jako loni v říjnu. „Pokud okamžitě nezměníme přístup a nezačneme brát situaci vážně, čeká nás stejný scénář jako před rokem. Prosím všechny o rozvážný a zodpovědný přístup, kapacity našich nemocnic nejsou nekonečné,“ doplnil hejtman.

Autor:
zpět na článek