Čiperovu vilu čeká rekonstrukce. Pak nabídne kulturu pro všechny generace

  9:34
Architektonicky významná Čiperova vila, jež byla postavena v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka na zlínském Burešově, se za dva roky otevře veřejnosti. Zlínský kraj, jako její vlastník, získal na opravu dotaci 100 milionů korun.

Čiperova vila ve Zlíně | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

V objektu dnes sídlí Poradenské a krizové centrum (dříve Dětské centrum Zlín), jemuž však prostory nevyhovují a během letošního roku se přestěhuje do nového sídla na Mladcové.

„Nedovedu si představit, že bychom tuto památku po přestěhování centra nechali chátrat. Jsem ráda, že se nám podařilo připravit životaschopný projekt, který uspěl ve výzvě Národního plánu obnovy,“ uvedla krajská radní Zuzana Fišerová, která má v kompetenci kulturu a školství.

Kraj chce ve vkusně opravené Čiperově vile otevřít kulturní a kreativní centrum. Nyní si na to zpracovává projekt.

„Současně nám jde o citlivou rekonstrukci objektu, kde budou realizovány expozice, které upozorní na historický i morální odkaz Dominika Čipery,“ dodala Fišerová.

Vše by mělo být hotovo v roce 2025, kdy by se měla vila i s přilehlým parkem otevřít veřejnosti. Sloužit bude aktivitám kulturního a kreativního rázu.

Kraj chce klást důraz na vzdělávací programy pro děti, dospělé či seniory, prostor mají dostat badatelské aktivity s možností studovat industriální architekturu. Konat se zde mohou umělecká sympozia a semináře.

Honosnou Čiperovu vilu ve Zlíně kraj opraví a otevře veřejnosti

Další využití této kulturní památky oceňuje i rodina původního majitele, baťovského ředitele a bývalého starosty Zlína Dominika Čipery.

„Věříme, že kdyby dnes žili naši předci, byli by z plánů a budoucího využití areálu nadšení,“ podotkla vnučka Michaela Čipera, která žije v Kanadě.

Kraj získal dotaci 65 milionů korun i na projekt Hvězdárny Valašské Meziříčí, kde má také vzniknout kreativní centrum a chystá se i modernizace přístrojů a areálu.

Autor: