Vila někdejšího ředitele baťovských závodů se promění v kreativní centrum

  8:54
Památkově chráněnou Čiperovu vilu ve Zlíně, která je v majetku Zlínského kraje, čeká oprava. Domu, v němž bydlel někdejší ředitel baťovských závodů a starosta Zlína, se minulé vedení kraje chtělo zbavit, protože pro něj nenacházelo smysluplné využití. To současné uvažuje opačně.

Čiperova vila ve Zlíně | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Radní již schválili vyhlášení veřejné zakázky na vypracování projektu přestavby vily, hodnota zakázky je 2,7 milionu korun bez DPH. Před schválením projektu ještě odsouhlasí ekonomické fungování Čiperovy vily, aby její provoz nebyl ztrátový.

„Naší vizí je v budoucnosti otevřít tuto mimořádně zachovalou stavbu veřejnosti a nalézt vhodný aktivní program pro její fungování. Chceme využít dotace z Národního plánu obnovy a Čiperovu vilu proměnit na kulturní a kreativní centrum Zlínského kraje,“ uvedla krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Pokud se kraj chce ucházet o dotaci, musí mít zpracovanou projektovou dokumentaci. Už dříve si nechal za 300 tisíc korun zpracovat studii, z níž vyplynulo, že hlavním cílem rekonstrukce je obnova objektu a přilehlých zahrad v souladu s památkovou ochranou tak, aby byly přístupné i veřejnosti.

„Snahou je zachovat co největší autentičnost objektu s využitím moderních technologií,“ přiblížila Fišerová.

Uvnitř může vzniknout expozice zaměřená na odkaz Dominika Čipery či bydlení a designu interiérů. Velký důraz bude kladen na vzdělávací programy pro děti, dospělé i seniory či badatelské aktivity s možností studovat industriální architekturu.

Konat se zde mohou umělecká symposia a semináře. Vila by se také mohla stát národní kulturní památkou.

„Cílem je respektovat historickou hodnotu této jedinečné stavby a po její obnově ji zapojit do souboru zlínských ředitelských vil,“ naznačila Fišerová.

V objektu řadu let působí Dětské centrum Zlín, které se však brzy přestěhuje do nových prostor ve zlínské části Mladcová. „Dům je pro naše potřeby předimenzovaný, nové prostory budou mnohem praktičtější,“ sdělil ředitel centra Marek Mikláš.

Vila byla postaven v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka. V roce 2002 byla i se zahradou zapsána na seznam nemovitých kulturních památek. Poslední významnější obnovou prošla v 90. letech, v roce 2006 se uskutečnila rekonstrukce sklepa.

Autor: