iDNES.cz

Keramika i rytí skla. Děti v Čiperově vile vystřídá kultura a umělecká tvorba

  12:20
Minulé vedení Zlínského kraje chtělo památkově chráněnou Čiperovu vilu na Burešově ve Zlíně prodat, protože pro ni nenacházelo smysluplné a ekonomické využití. To současné začalo s její přestavbou na kulturní a kreativní centrum, v němž se mají setkávat umělci, zástupci kulturních organizací a žáci uměleckoprůmyslových škol.

Čiperova vila ve Zlíně (září 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Kraj chce vilu i přilehlý park zpřístupnit také veřejnosti. Naposledy v ní sídlilo zařízení, které pomáhalo dětem.

„Projekt řeší nejen rekonstrukci vily, ale také úpravu jejího okolí, konkrétně rozlehlé historické zahrady, opravu komunikací, vybudování parkovacích míst, rekonstrukci dřevěné terasy a domu zahradníka, rekonstrukci venkovních skladů a zázemí pro areál,“ přiblížil hejtman Radim Holiš. „Chceme vile vdechnout nový život a věříme, že se stane oblíbeným místem setkávání lidí s tvůrčím duchem.“

Vila získá nové vnitřní dispozice, technické instalace, dojde k opravě historického nábytku a dovybavení nábytkem novým. Přibude nový výtah, který propojí všechna podlaží. Vzniknou specializované učebny, kde se budou konat vzdělávací workshopy ve spolupráci s krajskými odborně zaměřenými školami.

Na zahradě Čiperovy vily jsou včelí úly, dění je možné sledovat online

„Například sem budou instalovány keramická pec nebo pomůcky pro rytí do skla. Vzniknou zde i prostory pro fotografickou tvorbu či počítačovou grafiku,“ nastínila mluvčí kraje Soňa Ličková. Venkovní prostory budou využívány k pořádání kulturních akcí pod širým nebem. Rekonstrukcí domu zahradníka vzniknou ubytovací služby.

„V našem kraji dosud neexistuje místo, které by umožnilo soustřeďovat na jednom místě aktivity zaměřené na vzdělávání v oblastech důležitých pro kreativní průmysly, jako jsou užité umění, design, audiovize, sklářství nebo práce se dřevem,“ upozornila krajská radní pro kulturu Zuzana Fišerová.

Čiperova vila ve Zlíně osiřela, děti v nouzi získaly nové zázemí v Mladcové

To se teď změní. V Čiperově vile bude také expozice, která představí někdejšího baťovského ředitele, starostu Zlína a ministra veřejných prací Dominika Čiperu.

A rozvine téma architektonického konceptu ředitelských vil z baťovské doby. Významnou aktivitou má být i činnost edukačního centra, v rámci kterého budou pořádány například kreativní tvůrčí dílny. Stavební práce vyjdou na 205 milionů korun, z toho polovinu pokryje dotace. Skončí na podzim příštího roku.

Vila byla postavena v roce 1942 podle návrhu baťovského architekta Vladimíra Karfíka. V roce 2002 byla i se zahradou zapsána na seznam nemovitých kulturních památek.

1. října 2023

Autor:
zpět na článek