Chropyně má novou dominantu, vodojemy v oblacích jsou v kraji jen dva

  8:52
Nový vodojem se tyčí 47 metrů nad zemí a jeho hlavní nádrž pojme 500 kubíků vody. Nepřehlédnutelná dominanta, která vyrostla na poli u jihovýchodního okraje Chropyně na Kroměřížsku, má přispět k lepšímu zásobování místních obyvatel pitnou vodou. V rámci Moravy jde o výjimečnou stavbu.

Věžový vodojem v Chropyni. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Vodojem postavila společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž.

„Nebývá obvyklé držet takové množství vody v 47 metrech nad zemí. V regionu máme jen jeden vodojem v Břestu a předpokládám, že další stavět nebudeme,“ sdělil ředitel firmy Ladislav Lejsal.

Stavba pomůže hlavně lidem z Chropyně, kteří mají výše položená bydliště. „Jsme tu víceméně na rovině, potřebovali jsme, aby byl v činžovních domech ve městě patřičný tlak,“ vysvětlil Lejsal.

„Vzhledem k velikosti nadzemní stavby vodojemu získala Chropyně novou dominantu,“ uvedla starostka Věra Sigmundová.

Instalaci mohutné věže, která stojí na devíti pilotech zavrtaných 12 metrů pod základy, prováděli stavbaři v květnu.

V současné době už je nádrž plná vody a slouží k zásobování Chropyně a okolí. Voda sem zatím přitéká tzv. suchovodem, tedy trubkami položenými na zemi.

Vodohospodáři totiž současně pracují na rekonstrukci stávajícího více než čtyřkilometrového přivaděče, který sem přivádí vodu z Břestu. V minulosti docházelo na tomto potrubí k častým poruchám, proto jej nyní vyměňují.

Práce se dělají bezvýkopovou metodou, do starého potrubí se vtahuje nové.

„Věříme, že výměnou eternitového potrubí zamezíme značným únikům vody a poruchám, které nás jako vlastníka i provozovatele vodovodu finančně vyčerpávají,“ popsal Lejsal, podle něhož se na Kroměřížsku zvýší zabezpečenost zásobování pitnou vodou zvláště při řešení krizových stavů.

Oprava vodovodního přivaděče, který zásobuje zhruba 5 500 obyvatel, bude hotová do konce roku. Práce včetně stavby vodojemu vyjdou na 55 milionů korun a necelou polovinu pokryje státní dotace.