V Chropyni pozorovali ptačí raritu, racek se od moře zatoulal na Moravu

  16:58
Mimořádné překvapení ukrývalo hejno racků chechtavých připravujících se na hnízdění u Chropyňského rybníka. Ornitologové mezi nimi zaregistrovali racka tenkozobého - druh, který hnízdí skoro výhradně v přímořských lokalitách a v České republice by se správně vůbec neměl vyskytovat.

Laik by mezi nimi nejspíš nic zvláštního neobjevil. Pavel Shromáždil však při svém pozorování kolonie rakců chechtavých na Chropyňském rybníce narazil na něco, co zalarmovalo celou ornitologickou komunitu.

Identifikoval totiž racka tenkozobého. Jde o naprostou raritu. Tento pták hnízdí skoro výhradně u moře. Na území Česka byl zpozorován teprve podruhé v historii.

„Původně jsem jel do Chropyně pozorovat vzácnější racky černohlavé. Procházel jsem ptáky za pomoci stativového dalekohledu z asi dvousetmetrové vzdálenosti a jeden z nich mě upoutal,“ líčil Shromáždil.

Objevení neobyčejného „vetřelce“ přirovnal k nalezení jehly v kupce sena. Svým příbuzným rackům chechtavým se totiž pták nápadně podobá, liší se jen delším a štíhlejším zobákem a tím, že v jarním období je zcela bílý bez tmavých skvrn. 

Ornitolog jej naživo spatřil vůbec poprvé v životě. Když ptáka určil, došlo mu, že narazil na druh, který by se na střední Moravě neměl vůbec vyskytovat.

„Vždyť jeho nejbližší hnízdní areál se nachází na severu Itálie, na pobřeží Jaderského moře. Vyskytuje se také v jižní Francii, Španělsku či u Černého moře, všechno to jsou odsud vzdálená místa,“ podotkl.

Objev vzbudil mezi ornitology rozruch, poslední dubnový víkend se řada z nich do Chropyně přijela na racka podívat a pořídit fotografie. Jak se sem racek tenkozobý dostal, mohou odborníci jen odhadovat.

„Možná silná bouře směřující od moře do nitra Evropy, možná jen neobvyklá potulka počítající se ve stovkách kilometrů, nebo jen ztráta orientace,“ uvažuje Shromáždil.

K vidění byl na rybníku v Chropyni jen necelý den, od minulé neděle jej už tady nikdo nespatřil. Mohl se opět vrátit na místo svého přirozeného výskytu nebo prozkoumávat další části České republiky či okolních států. Není ani vyloučeno, že se do kolonie racků chechtavých v Chropyni zase vrátí.