S chropyňským nádražím zmizí také rodný dům slavného malíře Emila Filly

  10:14
Narodil se 3. dubna 1882 v Chropyni a rodným domem světoznámého malíře Emila Filly je tamní nádražní budova, protože jeho otec František byl úředníkem na železnici. Stát však nyní tento objekt zbourá v rámci modernizace trati z Kojetína do Přerova i proměny celého nádraží.

Vlakové nádraží v Chropyni (březen 2024) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„V plánu je výstavba nové budovy, menší a modernější, kde bude vzpomínka na významného chropyňského rodáka Emila Fillu,“ naznačil starosta Chropyně Michal Vlasatý. „Jednak formou nápisu na stanici zvenku, jednak vevnitř by měla být také připomínka, a ne malá. Udělá se tam možná i výstava.“

Mohlo by jít o velkoformátové reprodukce, fotografie či informační panely. Radnice možná osloví studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří mohou vymyslet originální způsob Fillovy připomínky. „Mohli bychom mezi nimi udělat soutěž,“ uvažuje Vlasatý.

Zaznívají však také hlasy proti bourání. „Jako občan Chropyně si myslím, že městské zastupitelstvo má udělat vše pro záchranu této budovy. Je to sice typizovaná stavba, ale také rodný dům Emila Filly. Tím je výjimečná – a Chropyně moc turistických lákadel nemá. Určitě by se pro ni využití našlo,“ podotkl David Crhák, jenž se v této věci obracel na ministerstvo dopravy i kultury, poslance, prezidenta či hejtmana.

Budovu vlastní stát a navíc není v nejlepším stavu. Už minulé vedení radnice podle Vlasatého rozhodlo o tom, že její nákup a pak případná oprava (nebo spíše demolice a výstavba nové) jsou příliš drahé. Stát městu totiž objekt k prodeji nabízel. Její opravu považoval za nehospodárnou. „Byly by s tím spojené obrovské náklady,“ upozornil starosta. „Stará budova je nevyužitelná, a to i s ohledem na územní plán a další věci,“ doplnil.

Demolici a výstavbu nové výpravní budovy, stejně jako modernizaci trati, chystá Správa železnic (SŽ). Přípravné práce v Chropyni mohou začít příští rok, stavební v roce 2027. „Správa železnic řeší návrhy připomenutí malíře Filly s městem Chropyní. Rozsah se bude detailně projednávat v rámci dokončované dokumentace pro stavební povolení,“ řekl mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Trať bude dvoukolejná

Nová budova má stát na místě stávající a budou ji tvořit dvě části. „Na vyšší část pro cestující se souvisejícím zázemím bude navazovat nižší část objektu, ve které budou umístěny technologie,“ popsal Gavenda. Stát chce zažádat o stavební povolení koncem prázdnin a získat ho začátkem příštího roku.

Emil Filla
(1882–1953)

Chropyňský rodák prožil dětství v Brně. Pak se coby malíř věnoval především kubismu. V Paříži se stýkal s legendami, jako jsou Pablo Picasso, Marc Chagall nebo spisovatel Guillaume Apollinaire. Mírně hanlivě byl nazýván „Picassem pro chudé“. Byl všestranným umělcem, působil také jako grafik. Shromáždil významnou sbírku artefaktů, od středověkých památek až po 20. století. Během druhé světové války byl zavřený v koncentračním táboře, protože se věnoval protifašistickému odboji. Pohřbený je v Praze – Střešovicích.

Po skončení prací bude železniční trať dvoukolejná a vlaky tudy budou jezdit rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. Opravy čekají rovněž stanici v Kojetíně a zastávku ve Věžkách. V Chropyni vznikne i nový podchod k nástupištím. Předpokládané náklady jsou deset miliard korun. Celá trať z Brna do Přerova má být hotová kolem roku 2031.

Připomínka místa narození Emila Filly je pro město důležitá, protože jinou ve veřejném prostoru nemá. Dříve byly na zámku k vidění Fillovy obrazy, které si však před lety stáhla zpět Národní galerie v Praze. Důvodem měly být nevyhovující podmínky v zámku. Národní galerie ho chtěla lépe zabezpečit a vybudovat v něm klimatizaci.

Tehdy se o zámek, který patří olomouckému arcibiskupství, staralo Muzeum Kroměřížska. To v něm zřídilo i drobnou expozici, jež Fillu připomínala. Před dvěma lety zámek opustilo a dnes je v něm v nájmu město.

„Když děláme výstavy, tak vždy zmiňujeme, že Emil Filla je rodák z Chropyně. Ale je pravda, že se o tom v mediálním prostoru moc neví. Mohli bychom to dát do světa vědět více,“ zmínil Vlasatý. Současně ovšem přiznal, že město v tomto ohledu aktuálně nic dalšího neplánuje.

19. června 2023

Autor: