V Chropyni přibylo vloupaček, radnice poprvé zřizuje městskou policii

  16:12
V Chropyni na Kroměřížsku začne od jara fungovat městská policie. Její zřízení odsouhlasili na konci loňského roku zastupitelé, roční náklady budou šest milionů korun a dalších 1,5 milionu si vyžádá zřízení služebny či kamerového systému, pořízení zbraní a výstroje a další.

Strážníci dohlédnou nejen na pořádek, ale také na správné parkování. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Reagujeme na zvýšenou kriminalitu. Její nárůst sice nebyl číselně velký, ale změnila se skladba trestné činnosti. Přibylo vloupání do rodinných domů v letní sezoně,“ uvedl starosta Michal Vlasatý.

Šlo především o novou lokalitu na Podlesí, kde se stavěly rodinné domy. „Pachatele se podařilo zadržet a skončili ve vazbě, ale vloupání pak pokračovala. Chropyně se bohužel nachází na rozhraní krajů, pět set metrů od zmíněné lokality začíná Olomoucký kraj a leží tam Kojetín. Právě z této strany pachatelé často najížděli,“ zmínil Vlasatý.

„Policii se takové případy řeší složitěji. Hlídka musí mít konkrétní podezření jako důvod vyjet do sousedního kraje,“ dodal.

Do města dosud dojížděli policisté z Hulína, nemohli však zde být tak často, jak bylo potřeba. „Nechceme suplovat práci státní policie, jde nám o posílení bezpečnosti ve městě vlastními silami. Věřím, že pokud budou strážníci více v ulicích, bude to fungovat jako forma prevence,“ uvažuje starosta.

Budou řešit problémové osoby i parkování

Městská policie bude mít sídlo v přízemí Městského kulturního střediska. První strážník sem nastoupí od května, další dva od června.

„Chtěli bychom, aby už před začátkem léta fungovali v ulicích, i kdyby tady měl zatím být jen jeden strážník. Až jich přibude, budou hlídkovat po dvojicích. Sám jsem dvacet let působil u Policie ČR a vím, že sloužit jen v jednom není dobře,“ popsal Vlasatý.

„Velitelem bude muž, který deset let slouží u Městské policie Zlín, ale je to Chropyňák, má tady rodinu. Ve Zlíně dal výpověď a vrací se do místa bydliště,“ dodal.

Na pořádek ve Vizovicích nově dohlédnou strážníci, vracejí se po letech

Celkem tady bude působit šest strážníků. Na nepřetržitou službu by jich muselo být nejméně devět. „Vybereme časy, kdy budou nejvíce potřeba, třeba o víkendu či v létě. Ale samozřejmě budou pracovat i během týdne,“ řekl Vlasatý.

Monitorovat mají lokality, kde se scházejí problémové osoby, budou ovšem mít i jiné úkoly. Například řešit parkování na sídlištích. „Mnozí řidiči hřeší na to, že policisté z Hulína sem často nejezdí. Nechceme jít cestou represí, spíše je budeme minimálně ze začátku upozorňovat, kde mohou či nemohou stát,“ sdělil starosta.

7. září 2023

Autor: