Klenotnice i archeopark. Češi a Slováci zvelebují příhraniční regiony společně

  9:44
Evropský dotační program přeshraniční spolupráce přinesl do oblasti na pomezí Česka a Slovenska investice, které by obce samy nezaplatily. Třeba když letos v červnu v obci Modrá otevřeli Klenotnici Velké Moravy, vzniklo další velké turistické lákadlo Zlínského kraje. Stavbu za 70 milionů korun by si však malá obec nemohla dovolit zaplatit ze svého.

Čerpala příspěvky ze státního i krajského rozpočtu. Největší finanční injekcí však byla evropská dotace z programu přeshraniční spolupráce Interreg. Modrá projekt vytvářela společně se slovenskou obcí Cífer, která peníze použila na budování archeoparku s naučnou stezkou.

Podzemní expozice, která je součástí archeoskanzenu a ukazuje šperky velkomoravských knížat, je unikát. „Máme tady jednu z nejlépe zabezpečených budov s kulturními artefakty v rámci Česka. Špičková úroveň,“ těší starostu Modré Miroslava Kováříka.

Právě tento projekt je jedním z ukázkových v rámci zmíněného dotačního programu, jehož první období letos skončilo. „Kolegové odvedli skvělou práci. Vše se podařilo realizovat a žádné projekty nezůstaly nedokončené,“ uvedl Jiří Jansa, ředitel odboru evropské územní spolupráce Centra pro regionální rozvoj.

Sedmdesát projektů v kraji

Do Zlínského kraje putovalo z tohoto programu okolo půl miliardy korun a vzniklo na sedm desítek projektů. Některá města či obce dokonce uspěly opakovaně. Díky tomu stojí důležité cyklostezky a cyklotrasy na jižním Valašsku a originální expozice Trezor přírody v Horní Lidči, proměny se dočkalo technologické zázemí sklářské školy ve Valašském Meziříčí.

Program byl zaměřen především na oblast přírodního a kulturního dědictví, vzdělávání, výzkum a inovace. Radnice při žádostech o peníze spolupracovaly se slovenskými partnery. Něco se vybudovalo na Slovensku, něco zase v Česku.

Přesun vzácných šperků hlídali ozbrojenci, vystaví je ve střeženém chrámu pod zemí

„Mohlo jít o zrcadlové projekty, u nichž je to jednodušší. V jiných případech je to především o nápadu a o tom, jak propojit záměr nás a slovenských partnerů,“ vysvětlil Daniel Šulák, vedoucí oddělení rozvoje města Valašské Meziříčí.

Právě toto město patří k nejaktivnějším a nejúspěšnějším žadatelům. Díky programu Interreg vybudovali zázemí pro kulturní akce, naučnou stezku nebo projekt Kamenů zmizelých. A to přesto, že Meziříčí neleží u slovenských hranic.

„Máme ale nadstandardní vztahy například s městy Čadca či Partizánske. Žádáme rádi, protože program nabízí hodně možností, jak vylepšit veřejné prostranství, stezky, kulturu,“ poukázal Šulák, který se administrací projektů v rámci Interregu zabývá dlouhodobě.

Mechanický betlém i Trezor přírody

Navázání vztahů se slovenskými městy a obcemi je výhodné rovněž z hlediska cestovního ruchu. „V kontaktu jsou naše i jejich spolky, navštěvujeme se v rámci akcí, trhů a podobně,“ zmínil Šulák.

V Horní Lidči díky penězům z programu mohli vybudovat nákladné objekty jako mechanický betlém, Trezor přírody nebo část cyklostezky. „To jsou skvělé věci, které bychom si jinak nemohli dovolit,“ přiznal starosta Josef Tkadlec. „Nejde ale jen o to, získat nějakou částku. Program hodně dbá na účelovost, a i když skončí doba udržitelnosti těchto projektů, dále v nich pokračujeme a rozvíjíme.“

Expozice Trezor přírody láká na divokou zeleň, program chystá i pro školy

I on potvrdil, že při žádání o finanční zdroje jsou velkou výhodou až kamarádské vztahy s městy a obcemi za hranicemi. „Hranice je pro nás pouze pomyslná. Dovedeme se domluvit a nehledíme při tom na velkou politiku, ve které se obě země ne vždy shodnou,“ řekl starosta Tkadlec.

Dobrou zprávou je, že i když program v dosavadní podobě skončil, chystá se pokračování. „Nedávno byly schváleny první projekty. Zaměření je lehce odlišné, ale nabízí dostatek možností. Další výzvy jsou v plánu ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ vysvětlil Jansa. Nový Interreg se více věnuje ochraně životního prostředí a klimatu, podpoře kultury a cestovního ruchu.

Obce už mají další plány investic

V Brumově-Bylnici chtějí z dotací dělat osvětu ohledně klimatických změn, pořídit čtyřkolky pro hasiče, aby mohli snadněji zasahovat ve zdejších kopcích, nebo vytvořit varovný protipovodňový systém.

„Jde o peníze na velmi praktické a prospěšné věci, které bychom sami těžko nacházeli v rozpočtu,“ podotkl starosta Jaroslav Vaněk.

Ve Valašském Meziříčí se chystají veřejnosti otevřít zámek Žerotínů. Počítá se s úpravou prostranství směrem k řece Bečvě, chodníčkem i odpočinkovou zónou. V zámeckém nádvoří vznikne prostor pro pořádání výstav a kulturních akcí. Slovenská Čadca, která na projektu spolupracuje, zase postaví za dotační peníze rozhlednu.