Nejvíce pocítí zdražení v Uherském Hradišti, cena tepla vzroste o třetinu

  0:02
Část obyvatel Zlínského kraje si letos připlatí za teplo, vodu i nájemné v městských bytech. Vsetínská teplárna naopak cenu tepla snížila. Obyvatelé Zlína budou platit nižší daň z nemovitosti.

Teplárna v Uherském Hradišti přešla z vytápění uhelným hruboprachem na zemní plyn. Pro rok 2025 tak výrazně zvýšila cenu tepla. | foto: CTZ Uherské Hradiště

Obě patří pod stejnou energetickou skupinu, přesto jedna bude lidem účtovat ceny vyšší, než loni, druhá naopak nižší. Teplárny v Uherském Hradišti a Vsetíně jsou součástí skupiny Enetiqa a zásobují v obou městech dohromady přes 14 tisíc domácností i více než dvacítku průmyslových podniků.

Zdražení v Hradišti je nejvýraznější změnou novoročních cen ve Zlínském kraji.

„Na vyšší cenu přecházíme v době, kdy ostatní plynové teplárny hlásí její snížení. Snižují ale na úroveň, na kterou my zvyšujeme. Týká se to například i tepláren v Lounech a ve Vsetíně,“ vysvětlil jednatel společnosti CTZ v Uherském Hradišti Kamil Ondra.

Obyvatelé tohoto města budou za teplo v letošní roce platit bezmála o 29 procent více, nejběžnější cena se z loňských 893,76 korun za gigajoul zvýší na 1 151,36. Naproti tomu ve Vsetíně cena klesne o 12 procent z 1 297 na 1 141 což znamená, že domácnosti v průměru ušetří za teplo a teplou vodu přibližně 3 900 korun za rok.

V Hradišti budou dvě spalovny, stát budou jen tři kilometry od sebe

Hradišťská teplárna loni v červnu přešla na modernější a ekologičtější vytápění zemním plynem, který je dražším palivem než původní uhelný hruboprach. Obyvatelé tak budou platit za teplo podobnou cenu, jako v jiných městech s tímto zdrojem vytápění.

Mírně vyšší cenu než loni zaplatí také obyvatelé krajského města. Městská společnost Teplo Zlín zdraží o zhruba tři procenta, což pro běžnou domácnost představuje navýšení měsíčních nákladů kolem 60 korun.

„Věříme, že se změnami na energetickém trhu jsme se již vypořádali a do budoucna očekáváme zklidnění. Jsme přesvědčeni, že epizoda skokového navyšování cen tepla ve Zlíně je u konce,“ věří ředitel Tepla Zlín Pavel Mačák.

„Je pro nás důležité, že společnost dokáže po turbulencích na trhu stabilizovat ceny, držet je směrem k obyvatelům v přijatelné hladině a hledá úspory v provozu, aniž by se to dotklo úrovně poskytovaných služeb,“ konstatoval náměstek primátora Miroslav Chalánek, který má hospodaření s teplem ve své kompetenci.

Voda bude dražší všude

Dražší bude letos i voda a to ve všech čtyřech okresech. Nejvyšší cenu za kubík spotřebované vody zaplatí lidé na Zlínsku, vodné a stočné bude stát 134,32 korun. Na Kroměřížsku budou obyvatelé platit 117 korun za kubík a na Vsetínsku a Uherskohradišťsku shodně 114 korun. Navýšení se tak pohybuje od dvou do 5,5 procenta, přičemž nejvyšší nárůst ceny je na Kroměřížsku.

Tisíce lidí na Zlínsku mají opět pitnou vodu. Vodárna obnovila dodávky

„V roce 2025 bylo nutno promítnout do nákladů mimo jiné také odstranění následků povodňových stavů na majetku společnosti v září loňského roku a přijmout opatření na zlepšení ochrany infrastruktury,“ poukázala společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž.

Při průměrné spotřebě 90 litrů na člověka a den zaplatí například čtyřčlenná domácnost na Uherskohradišťsku za rok zhruba o 323 korun více než letos. Slovácké vodárny a kanalizace zásobují pitnou vodou zhruba 114 tisíc obyvatel, což je přibližně 80 procent obyvatel okresu.

Města zvyšují i nájemné v bytech

Kvůli růstu inflace a také nákladů na rekonstrukce a údržbu městských bytů bude vyšší nájemné v Uherském Hradišti. Navýšení se dotkne nových nájemníků, se kterými město bude uzavírat smlouvy, ale také těch stávajících, pokud s nimi bude město uzavírat novou smlouvu.

Nájemné se zvýší o 21 procent a bude se pohybovat od 75 do 95 korun za metr čtvereční plochy, namísto dosavadních 62 až 77 korun.

Slovácko jako dobrá adresa. Zájem je, pozemků pro rodinné domy však málo

„Naším hlavním cílem je zajistit odpovídající standard bydlení a lepší správu městského majetku,“ zdůvodnila místostarostka města Pavlína Jagošová.

Za bydlení budou více platit i nájemníci v městských bytech ve Vsetíně. Podle mluvčí radnice Jany Raszkové se cena navyšuje zejména kvůli pokrytí nákladů na rekonstrukce a opravy bytů, „Ceny se stále pohybují hluboko pod cenami komerčního nájemného,“ doplnila.

Nájemníci se smlouvou na dobu určitou tak podle typu bytu zaplatí od 120 do 160 korun za metr čtvereční, dosud to bylo 100 až 140 korun.

Zlín snížil daň z nemovitosti

Všechna okresní města ponechala na loňských cenách poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu, za psa i místní koeficient daně z nemovitosti. U posledního poplatku je jedinou výjimkou Zlín, který daň výrazně snížil.

Loni byl ve Zlíně po zvýšení součin koeficientů pro výpočet daně z nemovitosti v průměru 9,1, v centru města ale 10,15, což bylo nejvíce v Česku. Změna si vyžádala protesty ze strany opozičních zastupitelů i samotných obyvatel. Letos lidé zaplatí o 31 procent méně. V centru Zlína tak bude součin koeficientů 7, v průměru pak 6,3.

„Vzhledem k faktu, že srovnatelná města nakonec letos nebudou daň z nemovitosti navyšovat, rozhodli jsme se daň ještě výrazněji snížit, a ulevit tak občanům,“ potvrdil primátor Jiří Korec.

Autor: